26 հունիսի 2013 - 18:13 AMT
Սոցիալական Facebook ցանցն ու միկրոբլոգների Twitter պորտալը մերժել է Թուրքիայի կառավարության առաջարկը համագործակցության մասին: Ինչպես գրում է Today’s Zaman-ը, Թուրքիայի կառավարության առաջարկի համար պատճառ են հանդիսացել զանգվածային ցույցերն ու բողոքի ակցիաները Գեզի պուրակում: Հանրահավաքները ակտիվորեն լուսաբնավել են Facebook-ի ու Twitter-ի միջոցով, որից հետո Twitter-ում կտրուկ ակտիվացել են որոշ թուրք նախարարներ ու պաշտոնյաներ:
Կառավարությունը մտադիր է օրինագիծ ընդունել, որը կկանոնակարգի սոցիալական ցանցերի գործունեությունը Թուրքիայում: ՆԳՆ ղեկավար Մուամմեր Գյուլերը հայտարարել է, որ օրինագիծը արգելքներ չի նախատեսում սոցցանցերի համար և ուղղված է այսպես կոչված «օնլայն-ահաբեկչության» դեմ: Ինչպես ասել է նախարարը, բողոքի ակցիայի ժամանակ իբր շատ է եղել ապատեղեկատվությունը:
ԱԶԿ մամլո քարտուղար Հուսեյն Չելիկն ասել է, որ իրենք չեն ընդունի այնպիսի օրենք, որը կհակասի ԵՄ պահանջներին: