19 սեպտեմբերի 2013 - 12:49 AMT
ԱՄՆ Իլինոյսի Հայ Դատի հանձնախումբը հանդիպել է նահանգից ընտրված կոնգրեսական Բրեդ Շնայդերի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) նախագահ Քեն Խաչիկյանը և Իլինոյսի АNC ղեկավար Կլոդ Հովհաննիսյանը:
«Կոնգրեսական Շնայդերին մոտ են մեր խնդիրները, և մենք շնորհակալ ենք նրան հիանալի հանդիպման համար: Հուսով ենք, որ առաջիկայում էլ կզարգացնենք մեր հարաբերությունները նրա հետ, որպեսզի նա լիովին պատկերացում կազմի ԱՄՆ հայ համայնքի խնդիրների մասին»,-ասել է Հովհաննիսյանը:
Քննարկման թեմա է հանդիսացել Պալատի հանուն ճշմարտության և արդարության թիվ 227 բանաձևը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին, ինչպես նաև Սիրիայում ստեղծված իրավիճակը: Հանդիպման հայ մասնակիցները մտահոգություն են հայտնել տարածաշրջանում հայերի ճակատագրի և Սիրիայի ժողովրդի անվտանգության վերաբերյալ:
Հանդիպմանը խոսք է գնացել նաև Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման, Արցախի անկախությանն ու Կովկասում ադրբեջանական ագրեսիային առնչվող հարցերի մասին:
2013 թվականի մայիսին կոնգրեսականներ Դեյվիդ Վալադաոն, Ադամ Շիֆը, ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերի գծով հանձնաժողովի համանախագահ Ֆրենկ Փալոունը, Մայքլ Գրիմը ներկայացրեցին թիվ 227 բանաձևը, որը կոչ է անում ԱՄՆ նախագահին օբյեկտիվ աշխատել կառուցողական և կայուն հայ-թուրքական հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ՝ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստի ու հետևանքների լիակատար ճանաչման, ինչպես նաև մարդկության դեմ այդ ոճրագործության արդար, ազնիվ ու համապարփակ միջազգային ճանաչման հիման վրա: