Վերջին երեք տասնամյակում 60 տարեկանից բարձր բնակչության քանակն աշխարհում կրկնապատկվել է, ընդ որում մինչև 2050 թ. այն կավելանա ևս երկու անգամ:
Ըստ ՄԱԿ կանխատեսումների, դարի կեսին Երկիր մոլորակի վրա կապրի մոտ 3,2 մլն մարդ, որի տարիքը կգերազանցի 100 տարին, այն դեպքում, երբ այսօր այդ մարդիկ 300 հազար են:
Տարեց մարդկանց չափաբաժինը բնակչության ընդհանուր թվի համեմատ ավելի արագ է աճում: Քարտեզի վրա ավելանում է «տարեց» երկրների քանակը, որտեղ բնակչության 7 տոկոսից ավելին 65 տարեկանից մեծ է:
Շարունակում է աճել կյանքի տևողությունն ինչպես զարգացած, այնպես էլ զարգացող երկրներում: Եթե 1950-ականներին մարդու կյանքի միջին տևողությունը 47 տարի էր, ապա 2010 թ. այդ ցուցանիշը հասավ 69 տարեկանի: Ակնկալվում է, որ 2050 թ. այն կկազմի 76 տարեկանը, իսկ 2100 թ.՝ 58:
Տարեցների քանակը գնալով աճում է առողջապահության որակի բարձրացման, բժշկութայն զարգացման, կրթության հասանելիության ու տնտեսական բարգավաճման հաշվին: Անկասկած, երկար կյանք ապրելու հնարավորությունը մարդկային զարգացման հաղթանակն է, սակայն բնակչության ծերացումը նաև բազմաթիվ նոր մարտահրավերներ է առաջացնում:
Տարեցների քանակի ավելացման պատճառով, երկրները նոր խնդիրներ կունենան սոցիալական բյուջեների ձևավորման, ու կենսաթոշակային համակարգերի ստեղծման հարցերում: Աշխատունակ բնակչության զուգահեռ կրճատումը ցավոտ հարված կլինի հարկային մուտքերին, առանց որի հնարավոր չէ պահել կենսաթոշակառուների աճող «բանակը»: Դա լուրջ սպառնալիք է բնակչության բոլոր տարիքային խմբերի կենսամակարդակի համար:
Տարեցների համար լավագույն երկիր է ճանաչվել Շվեդիան: Ըստ Global AgeWatch Index 2013 թ. վարկանիշի, նրան հաջորդում են Նորվեգիան ու Գերմանիան, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը: Այնուհետև գալիս են Նիդերլանդները, Կանադան, Շվեյցարիան, Նոր Զելանդիան, ԱՄՆ-ն, Իսլանդիան ու Ճապոնիան:
Նախկին ԽՍՀՄ երկներից ամենաբարվոք վիճակը Էստոնիայում է՝ 29-րդ հորիզոնական: Վրաստանը 37-րդն է, Լատվիան՝ 45, Լիտվան՝ 50, Հայաստանը՝ 51, Տաջիկստանը՝ 52, Բելառուսը՝ 60, Ղրղզստանը՝ 63, Ուկրաինան՝ 66, Մոլդովան՝ 76, Ռուսաստանը՝ 78: Վերջին 91-րդ տեղում Աֆղանստանն է:
60 տարին բոլորած մարդկանց կենսամակարդակը գնահատելիս մասնագետներն ուսումնասիրել են ՀԲ, ԱՀԿ, Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության ու ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի տվյալները 91 երկրների համար: Այդպիսով, վարկանիշն ընդգրկում է աշխարհի տարեց մարդկանց 89 տոկոսը:
Հաշվի են առնվել 13 պարամետրեր՝ այդ թվում, բուժհաստատություն դիմելու հաճախականությունը, կյանքի պայմանները, կրթությունը, աշխատողների քանակն ու սոցիալական ակտիվությունը:
Ըստ ՀՀ աշխատանքի ու սոցիալական ապահովության նախարարության, երկրում կա 65 տարեկանից բարձր 364 հազար մարդ: Ծերանոցներում բնակվում է 1200 տարեց:
Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, կենսաթոշակների միջին չափը 2012 թ. ավարտին կազմել է 29 689 դրամ: Բազային կենսաթոշակը 2012 թ. հունվարի 1-ից կազմում է 13 հազար դրամ:
2014 թ. պետբյուջեի նախագծով նախատեսվում է կենսաթոշակների բարձրացում 15 տոկոսով: Ընդ որում, 111 900 թոշակառուների համար աճը կկազմի 25 տոկոս, 93 հազար թոշակառուների համար՝ 20 տոկոս, և 170-ի համար՝ 15-20 տոկոս և միայն մի փոքր խմբի համար, որոնց կենսաթոշակները գերազանցում են 70 հազարը, աճը կկազմի 3 տոկոս: Ավելին, ըստ պետբյուջեի նախագծի նվազագույն կենսաթոշակը Հայաստանում կկազմի 18 200 դրամ: