Մոլդովան կարող է վերջին պահին հրաժարվել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումից: Նման մտավախություն է հայտնել Ռումինիայի նախագահՏրայան Բեսեսկուն Մոլդովայի խորհրդարանի խոսնակ Իգոր Կորմանի հետ հանդիպմանը:
Ըստ նրա, Մոլդովայում կարող է կրկնվել հայկական սցենարը, երբ Երևանը եվրաինտեգրմանը գերադասեց ինտեգրումը Մաքսային միությանը: «Դուք տեսաք, թե ինչ արեց Հայաստանը, իրավիճակը շրջելով 24 ժամվա ընթացքում»,- նշել է նա:
Ռումինիայի նախագահը հավաստիացրել է, որ մոլդովական ընդդիմության արձագանքից հասկացել է, որ նրանք կտրականապես դեմ են այն համաձայնագրերին, որոնք նախաստորագրվելու են Վիլնյուսում: «…Դուք գրեթե հայրենասիրական առաքելություն ունեք՝ մնալ իշխանությունում 2014-2015 թթ. ընտրություններից հետո, որպեսզի կարողանաք վավերացնել համաձայնագրերն ու նույնիսկ կյանքի կոչել դրանք, քանի որ հակառակ դեպքում դրանք կմնան զուտ որպես հեքիաթ»,- հավելել է Բեսեսկուն, հայտնում է «Ռոսբալտը»:
Սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում: Այնուհետև Եվրահանձնաժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ, համաձայն որի Ասոցացման մասին համաձայնագիրը և Խորը ու համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը (DCFTA) կարող են համատեղելի լինել ԱՊՀ անդամ երկրների հետ տնտեսական համագործակցության հետ: