ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Ջոն Բեյները հեռախոսազրույց են ունեցել և պայմանավորվել շարունակել բյուջեի քննարկումները, լրագրողներին է հայտնել Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Ջեյ Քարնին: «Նրանք պայմանավորվել են, որ բոլոր կողմերը պետք է շարունակեն բանակցությունները կառավարության փակման և հնարավոր դեֆոլտի վերաբերյալ»,- ասել է Քարնին:
Ըստ նրա, Օբաման չի պատրաստվում աշխատել դեֆոլտի սպառնալիքի տակ: «Դեֆոլտի սպառնալիք պետք չէ կիրառել և դեֆոլտ էլ պետք չէ թույլ տալ»,- ասել է Քարնին: Նա հորդորել է հանրապետականներին «վերցնել ատրճանակը սեղանից», բարձրացնել փոխառությունների շեմն ու բանակցություններ սկսել բյուջեի շուրջ:
Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեյ Քարնին հայտարարել է նաև, որ ԱՄՆ նախագահ Օբաման հավանություն չի տալիս 6 ամսով պետպարտքի շեմի բարձրացմանը, ինչն առաջարկում են հանրապետականները: «Դա կբերի մեզ այնտեղ, որտեղից սկսեցինք: Չենք կարծում, որ դա ճիշտ ճանապարհ է»,- ասել է Քարնին: Ըստ նրա, նախատոնական սեզոնինհերթական բյուջետային բանակցությունները խնդիր կդառնան բիզնեսի ու սպառողների համար: «Նախագահը գտնում է, որ հարկավոր է ընդլայնել լիմիտն ավելի մեծ ժամկետով, քան սա է»,- ասել է Քարնին:
Հանրապետականների կողմից վերահսկվող Ներկայացուցիչների պալատը հրաժարվել է ընդունել բյուջեն առանց առողջապահության բարեփոխման մասին կետի վերանայման կամ վերափոխման, որը Օբամայի կարևորագույն նախաձեռնություններից է: Այդ պատճառով նոր ֆինանսական տարում, որը մեկնարկել է հոկտեմբերի 1-ին, պետական հաստատությունների ֆինանսավորումը դադարեցվել է: Արդյունքում շուրջ 800 հազար դաշնային պետծառայողներ արձակուրդ գնացին, ևս մեկ միլիոն աշխատակից աշխատում է առանց աշխատավարձի: Բարաք Օբաման և նրա ժողովրդավարական կուսակցությունը հայտարարում են, որ բարեփոխումների մասին օրենքն ընդունվել է երեք տարի առաջ և նրա գործողությունը չի կարող քննարկման առարկա դառնալ: Կոնգրեսը նաև չի բարձրացրել փոխառությունների լիմիտը, որն այժմ կազմում է 16,7 տրլն դոլար: Եթե այն մինչև հոկտեմբերի 17-ը չբարձրացնեն, ԱՄՆ-ին դեֆոլտ է սպառնում:
Միաժամանակ նախագահ Օբաման շարունակում է առաջ տանել իր դիրքորոշումը հանրապետականների հետ դիմակայության մեջ:
Նա հեռուստախորհրդաժողով է անցկացրել 25 նահանգապետերի հետ, որոնք ընտրվել են երկու կուսակցությունից: Մեկ այլ հեռուստախորհրդաժողով նա անցկացրել է ԱՄՆ ընկերությունների 150 առաջատար մենեջերների հետ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նախագահը հայտարարել է, որ պատրաստ է բյուջետային փոխզիջման հանրապետականների հետ, սակայն միայն այն դեպքում, եթե նրանք չդադարեն սպառնալ երկրին դեֆոլտով և համաձայնվեն բարձրացնել պարտքի վերին շեմը:
Մինչդեռ ԱՄՆ Ռեզերվային դաշնային համակարգը և ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատրաստվում են հնարավոր մասնակի դեֆոլտի, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, իրազեկ աղբյուրի վրա հղումով: