4 նոյեմբերի 2013 - 17:52 AMT
Վրաստանի նորընտիր նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին հուսով է, որ ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագիր կստորագրվի մեկ տարվա ընթացքում: Նոյեմբերի 17-ին կայանալիք երդմնակալությունից հետո Մարգվելաշվիլին առաջին այցը կկատարի Լիտվա: Նա կգլխավորի վրացական պատվիրակությունը Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովում, որը կայանալու է Վիլնյուսում նոյեմբերի 28-29-ին: Ակնկալվում է, որ գագաթաժողովում կնախաստորագրվի ԵՄ և Վրաստանի միջև Ասոցացման մասին համաձայնագիրը:
Ըստ Մարգվելաշվիլու, դրան կհաջորդի բարդ աշխատանք: «Մենք հուսով ենք, որ 2014 թվականի աշնանն արդեն կկարողանանք ստորագրել այդ համաձայնագիրը»,-ասել է նա, հայտնում է «Նովոստի Գրուզիան»:
Նախագահական ընտրություններն անցան Վրաստանում հոկտեմբերի 27-ին: Հաղթեց Գեորգի Մարգվելաշվիլին, որն, ըստ նախնական տվյալների, հավաքել է ձայների 62,11 տոկոսը: Նորընտիր նախագահի երդմնակալությունը տեղի կունենա նոյեմբերի 17-ին: Վրաստանի կառավարությունը գլխավորեց վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի կառավարության ամենաերիտասարդ նախարարը՝ 31-ամյա ՆԳՆ ղեկավար Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագիրն ուղղված ԵՄ հարաբերությունների մերձեցմանն Ադրբեջանի, Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Բելառուսի ու Ուկրաինայի հետ: