20 նոյեմբերի 2013 - 15:05 AMT
Չնայած, որ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը Վիեննայումզգալի արդյունքներ չարձանագրվեցին (լուրջ վերլուծաբանները նման արդյունքներ չէին էլ ակնկալում), այն կարևոր նշանակություն ուներ: Հանդիպումն անցնում էր զգալի ընդմիջումից հետո: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին ասաց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Կովկասի բաժնի վարիչ Միխայիլ Ալեքսանդրովը: Նա հիշեցրել է, որ վերջին հանդիպումը Կազանում էր, որտեղ Ադրբեջանը հրաժարվեց ընդունել Մինսկի խմբի պայմանները:
«Դրան հաջորդեց լարվածության աճը ԼՂՀ և Հայաստանի հետ սահմանին: Լարվածությունը պահպանվում էր մինչև վերջին րոպեն: Ուստի հանդիպումը կարևոր է որպես նախագահների մակարդակով երկխոսության վերսկսման նշան: Իսկ այդպիսի վերսկսումը պետք է նպաստի լարվածության թուլացմանը սահմանին, քանի որ Ադրբեջանի նախագահը ստիպված կլինի հաշվի առնել, որ շուտով նման հանդիպում է լինելու, իսկ լարվածության աճը կդժվարացնի այդպիսի երկխոսությունը»,-ասել է նա:
Ռուս փորձագետը նշել է նաև, որ հանդիպումների վերսկսումը շատ կարևոր է, քանի որ երկու երկրների հասարակություններին ցույց է տալիս լարվածության աճի ու պատերազմի վերսկսման այլընտրանք: Դա հանդարտեցնող ազդեցություն է ունենում հայերի ու ադրբեջանցիների վրա: «Հատկապես դա կարևոր է Ադրբեջանի համար, որտեղ ռազմաշունչ հռետորաբանությունը առօրյա կյանքի մաս է դարձել: Նույնիսկ եթե այն պահպանվի, երկխոսության վերսկսման պարագայում չի ունենա նախկին ապակայունացնող արդյունքը:
Եվ երրորդը: Երկխոսության վերսկսումը հնարավորություն է բացում փոխզիջման համար: Անշուշտ, դա մոտ ապագայի գործ չէ, սակայն հեռանկարում նման տարբերակը չի բացառվում: Եվ կարևոր է, որ այն պահպանվի Ադրբեջանի ու Հայաստանի քաղաքական վերնախավի ուղեղներում», ասել է Ալեքսանդրովը:
Ինչ վերաբերում է Կիևում հնարավոր հանդիպմանն, ապա փորձագետը նշել է, որ հազիվ թե այնտեղ բեկում լինի: «Սակայն այժմ ամենակարևոր հարցը սահմանին լարվածության նվազեցումն է, հակամարտության լարվածության նվազեցումը: Խոսքը պետք է գնա գնդակոծությունների դադարեցման, վստահության միջոցների բարձրացման, դիտորդների ակտիվացման մասին: Ահա այս հարցերում պայմանավորվածությունները հնարավոր են»,-ասել է Միխայիլ Ալեքսանդրովը: