21 նոյեմբերի 2013 - 11:03 AMT
Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն գտնում է, որ Իրանի միջուկային խնդիրը հարկավոր է լուծել Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման օրինակով: «Միջազգային հանրությունը պետք է հետևի, որ Սիրիան կատարի ՄԱԿ ԱԽ որոշումները, այն է՝ դադարեցնի ուրանի հարստացումը, ապամոնտաժի ցենտրիֆուգերը, դուրս բերի հարստացված ուրանն Իրանի տարածքից և ապամոնտաժի Արակի ռեակտորը»,-ասել է Նեթանյահուն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններից հետո: Պուտինն, իր հերթին նշել է, որ Ռուսաստանը հուսով է, որ Ժնևում վերսկսված բանակցություններն Իրանի հետ հաջոր կլինեն, հայտնում է ВВС-ին:
Բարձրաստիճան ԱՄՆ դիվանագետը, որը մասնակցել է Ժնևի գագաթաժողովին, հայտնել է, որ բանակցություններում «լավ առաջընթաց է գրանցվել»:
Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլա Ալի Համենեին հայտարարել է, որ իր երկիրը «ոչ մի թիզ անգամ չի նահանջի միջուկային ծրագրի իր իրավունքից»:
Իսրայելի վարչապետը Մոսկվա է ժամանել կարճատև աշխատանքային այցով: Վլադիմիր Պուտինն ու Բինյամին Նեթանյահուն մանրամասն խոսել են համագործակցության մասին էներգետիկայի, ավիացիայի, տիեզերական տեխնոլոգիաների, բժշկության ոլորտներում: Երկկողմ հարաբերություններից բացի կողմերը քննարկել են նաև միջազգային հարցեր: «Մենք կողմ ենք Սիրիայում արյունահեղության դադարեցմանը և հուսով ենք, որ բանակցությունները կշարունակվեն: Ռուսաստանը ողջունում է պաղեստինա-իսրայելյան բանակցությունները: Մանրամասն քննարկվել է նաև Իրանի միջուկային ծրագիրը: «Հուսով ենք, որ առաջիկայում կգտնվեն փոխըմբռնելի մոտեցումներ: Ես հուսով եմ, որ Ժնևում վերսկսված բանակցությունները հաջողություն կունենան»,-ասել է Պուտինը: «Ես կարծում եմ, որ մենք կարող ենք լուրջ եզրակացություններ անել, շատ բան սովորել Սիրիայի քիմիական զենքի ոչնչացման վերաբերյալ լույսի ներքո: Ռուսաստանն ու մյուս երկրները արդարացիորեն պնդեցին, որ Սիրիայի քիմիական զենքը պետք է ամբողջովին ոչնչացվի: Ես իմ բարձր գնահտականն եմ տալիս ձեր գործողություններին, որի հաջողության գրավականն այդ որոշման իրագործումն է»,-ասել է Նեթանյահուն: Ըստ ՔԶԱԿ ծրագրի, ամբողջ սիրիական քիմիական զենքը պետք է ոչնչացվի մինչև 2014 թվականի հունիսի 30-ը: Գործողությունը կատարվելու է մի քանի փուլով: Քիմիական զենքի արտադրության ձեռնարկություններն աստիճանաբար կապամոնտաժվեն: