10 դեկտեմբերի 2013 - 11:23 AMT
Եգիպտոսը նախատեսում է հանրաքվե անցկացնել նոր սահմանադրության վերաբերյալ 2014 թվականի հունվարի կեսին: Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, նոր հիմնական օրենքի ընդունումը ժամանակավոր կառավարության քաղաքական ծրագրի առանցքային մասն է: Հիշեցնենք, որ ժամանակավոր կառավարությունը նշանակվեց Զինված ուժերի կողմից, ընտրված նախագահ Մոհամմեդ Մուրսիի 2013 թ. հուլիսին պաշտոնանկությունից հետո:
Եգիպտոսի «Կոմիտե 50» սահմանադրական հավաքը, որը ղեկավարում է Ամր Մուսան 2013թ. դեկտեմբերի 1-ին ժամանակավոր նախագահ Ադլի Մանսուրին հանձնեց նոր սահմանադրության պատրաստի նախագիծը: Նախագահի պաշտոնակատարն այս շաբաթ պաշտոնապես պետք է նշանակի հանրաքվեի անցկացման օրը:
Սա կլինի 2011 թ. հունվարի հեղափոխությունից հետո մշակված արդեն երկրորդ սահմանադրությունը: Անցած տարի հանրաքվեով ընդունվեց իսլամիստների նախաձեռնությամբ գրված սահմանադրությունը: 2013 թ. հուլիսի 3-ին այդ փաստաթղթի գործողությունը կասեցվեց:
Օգոստոսի վերջում Եգիպտոսում ձերբակալվեցին «Մահմեդական եղբայրների» առաջնորդներ Մոհամմեդ Բադիան ու Մոհամմեդ Բելտագին: Նրանց և Մուրսիի դատը տեղի կունենա 2014 թ. հունվարի 8-ին: