3 փետրվարի 2014 - 16:24 AMT
Մտահոգություն են առաջացնում հրադադարի խախտումներն ու կորուստները հայկական և ադրբեջանական զորքերի շփման գծում և սահմանին: Այդ մասին ասել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը: Ըստ նրա, յուրաքանչյուր կորուստ ողբերգություն է, որը կարելի է կանխել՝ պահպանելով հրադադարի ռեժիմը: «Ցավոք, վերջին շաբաթներին իրավիճակն էլ ավելի սրվեց և հետագա սրացման ռիսկը թերագնահատվում է»,-ասել է նա:
Կասպրշիկը նշել է, որ լարվածության աճի վկան է եղել շփման գծում դիտարկման ժամանակ: «Չնայած, որ երկու կողմերի հրամանատարները երաշխավորում էին, որ հրադադարի ռեժիմը չի խախտվի և խմբի այցելությունն անվտանգ կլինի, կրակ բացվեց»,-ասել է նա: Հրադադարի պահպանման պատասխանատվությունը կրում են «երկու կողմերը», ասել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը:
«ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Փարիզում կոչ են արել կողմերին անվերապահորեն պահպանել հրադադարի պայմանները: Համանախագահները նշեցին, որ վերջին շրջանի իրադարձությունները վնասում են բանակցություններին ու նվազեցնում են խաղաղ կարգավորման հեռանկարները: Վերջերս համանախագահ երկրների ԱԳՆ ներկայացուցիչները հանդես եկան հայտարարությամբ՝ կոչ անելով կողմերին լիովին պահպանել հրադադարի ռեժիմը: Հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ բանակցությունները շարունակվում են և այդ հարցը քննարկման թեմա կհանդիսանա համանախագահների տարածաշրջանային այցի ժամանակ»,-ասել է Կասպրշիկը:
Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի ԱԳ նախարար Դիդիե Բուրկհալթերը նույնպես մտահոգություն է հայտնել զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց մահվան ու վիրավորվելու կապակցությամբ:
«Բուրկհալթերը կոչ է արել կողմերին օգտագործել արժեքավոր հնարավորությունները, որ ընձեռում են ԵԱՀԿ համանախագահների այցերը սահման ու շփման գիծ, միմյանց հետ անմիջական շփման համար՝ նվազեցնելով լարվածությունը»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարների փարիզյան հանդիպմանը՝ Կասպրշիկը նշել է, որ նախարարներն ու համանախագահները քննարկումներ են ունեցել խաղաղ գործընթացն առաջ տանելու շուրջ:
«Նախարարները ևս մեկ անգամ նշեցին, որ ցանկանում են աշխատել խաղաղ կարգավորման հասնելու համար: Համանախագահները կշարունակեն համագործակցությունն այդ ուղղությամբ հաջորդ այցի ժամանակ»,-ասել է նա:
Ինչպես և ակնկալվում էր, Անջեյ Կասպրշիկը այդպես էլ չանվանեց շփման գծում լարվածության իրական մեղավորին:
Արդեն մոտ 10 օր է թե հայ-ադրբեջանական սահմանի, թե ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով հակառակորդն ակտիվ խախտում է հրադադարը: Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում հակառակորդը դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձեր էր արել, բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից ստացած հրազենային վիրավորումից զոհվել էր կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը:Ավելի ուշ նախագահ Բակո Սահակյանը հրամանագիր էր ստորագրել, համաձայն որի կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանին հետմահու պարգևատրվել էր «Արիության համար» մեդալով:
Ըստ ԼՂՀ ՊԲ մամուլի հաղորդագրության, ընդհանուր առմամբ, շաբաթվա ընթացքում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 1700 անգամ. տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 10 000 կրակոց: