27 մարտի 2014 - 15:21 AMT
Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության (ԵվրԱզԷՍ) շրջանակում Մաքսային միությանն անդամակցող երեք երկրների ներկայացուցիչները դիտարկում են այդ միջազգային կազմակերպությանն Իսրայելի անդամակցության հարցը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Ալեքսեյ Լիխաչովը, որն այժմ աշխատանքային այցով գտնվում է Մալայզիայի մայրաքաղաք Կուալա Լումպուրում:
Լիխաչովը նաև նշել է, որ բացասական արձագանքներ չեն եղել Մաքսային միությանն Իսրայելի հնարավոր անդամակցության վերաբերյալ, սակայն չի հայտնել հրեական պետության պաշտոնական հայտի առկայության մասին:
Մինչդեռ, արդեն հայտնի է, որ նման հարցումներ են արել Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Հայաստանը, Սիրիան, ինչպես նաև աշխարհի պետությունների մեծ մասի կողմից չճանաչված պետական կազմավորումները՝ Աբխազիան, Հարավային Օսեթիան ու Մերձդնեստրի մոլդովական հանրապետությունը, գրում է cursorinfo.co.il-ը:
Ըստ ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ի, Մոլդովայում սոցիալիստների կուսակցությունը ստորագրահավաք է սկսել Մաքսային միությանը երկրի միանալու օգտին: «Մենք ազգային ստորագրահավաք ենք սկսել Մաքսային միությանը և հետագայում Եվրասիական միությանը Մոլդովայի անդամակցության օգտին: Զուգահեռաբար կտեղեկացնենք քաղաքացիներին մեր երկրի համար արտաքին քաղաքականության այդ ուղղության շահավետության մասին»,-ասել է կուսակցության առաջնորդ, խորհրդարանի պատգամավոր և նախկին փոխվարչապետ Իգոր Դոդոնը: Նա նշեց, որ ըստ հասարակական կարծիքի վերջին հարցումների, Մոլդովայի քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը գերադասում է Մաքսային միությունը Եվրամիությանը: Ավելի վաղ հաղորդագրություններ հայտնվեցին, որ առևտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագիր կարող է կնքվել Եգիպտոսի ու Մաքսային միության երկրների միջև: