3 ապրիլի 2014 - 11:21 AMT
Սիդնեյի հայ համայնքը միացել է #SaveKessab շարժմանը և բողոքի ակցիա է կազմակերպել՝ պահանջելով Թուրքիայից դադարեցնել աջակցությունը սիրիացի գրոհայիններին, որոնք հարձակվել են հայաբնակ Քեսաբի վրա: Ակցիան կազմակերպել էր Ավստրալիայի Հայ երիտասարդության ֆեդերացիան (AYF Australia): Մոտ հազար ակտիվիստ մեղադրեցին Թուրքիային իսլամիստական խմբավորումներին սատարելու մեջ:
Ակցիան լայնորեն լուսաբանվեց ավստրալական ԶԼՄ-ներում, ինչպես նաև Twitter-ում ու Facebook-ում՝ պատգամավոր և պաշտպանության նախկին նախարար Ջոել Ֆիցգիբոնի և Նոր Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանի անդամ Ֆրեդ Նիլի աջակցությամբ:
Ցուցարարներն իրենց վրդովմունքն են հայտնել առ այն, որ Թուրքիան, անպատիժ մնալով 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունից հետո, կարող է կրկին պատասխանատու լինել հայերի հալածանքների համար, որոնք խաղաղ բնակվում էին Քեսաբում դարեր շարունակ: «Դա ուղղակի անընդունելի է: Մենք չենք կարող այսօր անգործ նստել»,-ասել է AYF Australia նախագահ Արամ Թուֆենկչյանը:
Այժմ գրեթե բոլոր քեսաբահայերը տեղափոխվել են Լաթակիա: Քաղաքում մնացած 38 հայերից 20-ն արդեն Լաթակիայում են, մյուսներին կտեղափոխեն առաջիկայում: