21 մայիսի 2014 - 17:59 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը չի կիսում վերջին շրջանում բարձրաձայնվող կարծիքները, թե ղարաբաղյան կարգավորման ողջ ընթացքում այսչափ ճնշումներ չեն եղել` հաշվի առնելով միջնորդների, միջազգային հանրության կոչերը, որոնք ըստ էության հակասում են ղարաբաղյան կողմի դիրքորոշումներին:
«Միանշանակ չեմ կիսում», - «Ազատության» հետ զրույցում ասաց Միրզոյանը: - «Ես չեմ տեսնում որևէ ճնշում ղարաբաղյան կողմի վրա: Խոսքը գնում է նորմալ բանակցային գործընթացի, զարգացումների վերաբերյալ: Երբ որ գնում է բանակցային գործընթաց, ակնհայտ է, որ թե' կողմերը, թե' համանախագահողները պետք է արտահայտեն իրենց տեսակետները, իրենց մոտեցումները: Եվ այստեղ օգտագործել ճնշում բառը, ես կարծում եմ, տեղին չէ»:
Հարցին, թե ինչով է բացատրվում այն, որ ԼՂ արտգործնախարարությունը, ի տարբերություն պաշտոնական Երևանի, բավականին կոշտ արձագանքեց ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ոուրլիքի հրապարակած` հակամարտության կարգավորման վեց սկզբունքներին, նախարարն արձագանքեց. - «Ես բնական եմ գտնում, որ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դիրքորոշումը, այսինքն ոչ թե դիրքորոշումը, այլ որդեգրած ուղին որոշակի տարբերություններ են ունենում: Ես կարող եմ ձեզ հավաստիացնել, որ մենք միակարծիք ենք նպատակի վերաբերյալ, բայց բնական է, որ յուրաքանչյուր կողմը որոշակի ճանապարհ է նախընտրում այդ միասնական ընդհանուր նպատակին հասնելու համար», հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Նա հորդորել է կողմերին հանձնառություն ստանձնել ձեռնամուխ լինելու խաղաղության բանակցություններին:
Իր հերթին, ինչպես հայտնում է Armenia Today-ը, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ «ղարաբաղյան հակամարտությունը չի կարող այդքան շուտ հանգուցալուծվել»: «Ադրբեջանի իշխող վերնախավի համար ռացիոնալ ու անհրաժեշտ է պահել Ղարաբաղի գործոնը որպես երկիրը համախմբող գործոն, իսկ ղարաբաղյան հարցը փոխզիջումներով լուծելն այդ վերնախավի համար անընդունելի է»,-գտնում է Իսկանդարյանը: Ըստ նրա, բանակցային գործընթացում միմյանց օգնելու փորձեր չկան, այն, ինչ այսօր է կատարվում հերթական պատերազմն է ուղղակի առաջարկությունների, թղթերի ու հայտարարությունների մակարդակով: Քաղաքագետը պատճառներ չի տեսնում բանակցային գործընթացի ձևաչափի փոփոխման համար, սակայն դրանք կարող են ձևավորվել: «Բայց դրա համար ինչ-որ բան պետք է տեղի ունենա, նման տիպի հակամարտությունները արագ չեն կարգավորվում: Հայաստանում սխալ վերաբերմունք է հակամարտության ընթացքի հանդեպ: Հայերն ասում են, որ անցել է արդեն 20 տարի, իսկ ես ասում եմ՝ ընդամենը 20 տարի է անցել»,-ասել է Իսկանդարյանը:
Ըստ քաղաքագետի, այդպիսի հարցերը հեշտ չեն լուծվում և դա պատահական չէ: «Նման հակամարտությունները խնդիրների բավականին լուրջ համալիր են, որոնց հանգուցալուծումը հատուկ ու շատ նուրբ աշխատանք է պահանջում, սակայն կողմերը չեն ցանկանում ձեռնամուխ լինել դրան»,-վստահ է փորձագետը: Ըստ Իսկանդարյանի, և կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում ակնհայտ է, որ ոչինչ չի փոխվի: