2 հունիսի 2014 - 13:22 AMT
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն «Ամերիկայի ձայնին» տված հարցազրույցում համամիտ է եղել այն կարծիքին, որ ղարաբաղյան կարգավորումը հայտնվել է «պատային իրավիճակում»:
«Կարելի է այդպես ասել, սակայն, պետք է նշեմ, որ ԵԱՀԿ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Պետդեպարտամենտից հանձնարարություն է ստացել ջանք չխնայել հակամարտության կողմերի մերձեցման համար և ամբողջապես զբաղված է իր պարտականություններով»,-ասել է այս օրերին ԱՄՆ-ում գտնվող դեսպանը և հավելել. «Բանակցային գործընթացում շատ փոքր առաջընթաց կա, բայց Ուորլիքը հստակ պարտավորություն ունի՝ պայմաններ ստեղծել կողմերի միջև բանակցությունների խորացման համար»:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչ է անում ԱՄՆ-ն հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացի վերսկսման համար, Հեֆերնը նշել է. «Հայ-թուրքական արձանագրությունները մեր գլխավոր խնդիրներից մեկն են: Մենք մշտապես կոչ ենք անում Թուրքիային բացել սահմանն ու հուսով ենք, որ Թուրքիան ճանապարհ կգտնի արձանագրությունների վավերացման համար»:
Այն հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ն որպես Թուրքիայի կարևոր դաշնակից կոչ է անելու Թուրքիայի նախագահին 1915 թվականի ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի օրը, այցելել Երևան, ամերիկացի դիվանագետն ասել է. «Հայ-թուրքական արձանագրությունները մեր կարևորագույն խնդիրներից մեկն են: Մենք մշատպես կոչ ենք անում Թուրքիային բացել սահմանը և հուսով ենք, որ Թուրքիան ճանապարհ կգտնի արձանգրությունների վավերացման համար»: