26 հունիսի 2014 - 17:01 AMT
2015-ի հունվարի 1-ից ԱՊՀ երկրների քաղաքացիների մուտքն ու ելքը ՌԴ կլինի միայն արտասահմանյան անձնագրերով, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Բացառություն կարվի միայն Մաքսային միության (ՄՄ) և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) երկրների քաղաքացիների համար:
Այս սահմանափակումը մտցվում է «Ռուսաստանի սահմանի հատման միասնական կարգ ունենալու, ինչպես նաև միգրացիոն գործընթացների վերահսկողության արդյունավետության բարձրացման նպատակով», պարզաբանում է գերատեսչությունը:
Ընդ որում մուտքն ու ելքը Ռուսաստանի այն պետությունների քաղաքացիների համար, որոնց հետ 2000 թ. նոյեմբերի 30-ին միջկառավարական համաձայնագիր է կնքվել առանց մուտքի արտոնագրերի փոխադարձ այցելությունների մասին, նախկինի պես մուտքի արտոնագիր չի պահանջվի և «կպահպանվի ազատական ռեժիմը», ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է «Ռուսկայա պլանետան»:
Հունիսի 23-ին Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հրամանագիր ստորագրեց, որի համաձայն Ռուսաստան մուտք գործելու համար Տաջիկստանի բնակիչներից 2015 թ. հունվարի 1-ից կպահանջվեն արտասահմանյան անձնագրեր:
Ռուսաստանի կառավարությանը հանձնարարել են բանակցել ԱՊՀ անդամ այն պետությունների ղեկավարների հետ, որոնք չեն անդամակցում ՄՄ-ին, ապահովելու համար մուտքն արտասահմանյան անձնագրերով: Այսպիսով, Ռուսաստանի կառավարությունը բանակցություններ կվարի Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Թուրքմենստանի ու Ուզբեկստանի հետ:
Եվրասիական տնտեսական միության ինտեգրման զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Վիկտոր Սպասսկին ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին փաստաթուղթը պատրաստ կլինի ընթացիկ ամսվա վերջում:
Վիկտոր Սպասսկին հայտարարել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազաստանի նախագահները պետք է որոշեն ստորագրման վայրն ու օրը:
«Հիմա տպագրվում են այն փաստաղթերը, որ պետք է ստորագրվեն: Նախագահները պետք է համաձայնեցնեն օրակարգը և ժամանակ գտնեն ստորագրման համար»,-ասել է Սպասսկին: