23 օգոստոսի 2014 - 17:46 AMT
Ռուսական կողմը ցավում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության չկարգավորված լինելն ուղեկցվում է մարդկային զոհերով, մարդկանց մահով, և ոչ միայն զինված բախումների ժամանակ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը` պատասխանելով Ադրբեջանի կողմից գերեվավրած հայկական գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի մահվան վերաբերյալ Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին հարցին:
Լուկաշևիչը ցավակցել է Կ. Պետրոսյանի, ինչպես նաև` իրենց հարազատներին կորցրած մյուս հայերի ու ադրբեջանցիների հարազատներին ու բարեկամներին:
«Նմանատիպ միջադեպերի մանրամասն հետաքննության անցկացումն անհրաժեշտ ենք համարում: Կոչ ենք անում կողմերին գործնականում կիրառել զոհվածների դիերը վերադարձնելու մասին Ադրբեջանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության ու Ռուսաստանի Դաշնության նախագահների 2010-ի հոկտեմբերի 27-ին համաձայնության դրույթները` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ գործակցությամբ»,- հայտարարել է նա: