22 սեպտեմբերի 2014 - 16:03 AMT
Հայաստանը խաղաղապահների խումբ կգործուղի Լիբանան, որոնք իրենց առաքելությունը կկատարեն իտալական հրամանատարության ներքո: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը իտալական Corrierre della Serra թերթին տված հարցազրույցում, հայտնում է Inopressa-ն:
Նախագահը նշել է, որ վերջին իրադարձությունները Մերձավոր Արևելքում մեծապես մտահոգում են ինչպես համաշխարհային հանրությանը, այնպես էլ Հայաստանին: «Իրաքում ու Սիրիայում գոյություն ունեն մեծ հայկական համայնքներ, որոնք քրիստոնեություն են դավանում և հաշտ ու խաղաղ ապրում էին մահմեդականների կողքին: Հիմա մենք մենք տեսնում են, թե ինչպես է այդ տարածաշրջանում աստիճանաբար ոչնչացվում քրիստոնեական մշակութային ժառանգությունը»,-ասել է նախագահը:
Նախօրեին հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետություն» խմբավորումն ականապատել և պայթեցրել է Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին: Սա Մերձավոր Արևելքում հայոց սրբությունների ոչնչացման միակ դեպքը չէ: 2013-ի սեպտեմբերին «Իսլամական պետությունը» թալանել և իջեցրել էր Ռաքքա քաղաքի հայ կաթողիկե եկեղեցու խաչը, իսկ 2014-ի գարնանը հայաբնակ Քեսաբի վրա Ալ Նուսրայի գրոհայինների հարձակման ժամանակ պղծվեց Սբ Երրորդության եկեղեցին: Ընդհանուր առմամբ Սիրիայում եռամյա պատերազմի ընթացքում ոչնչացվել են տասնյակ եկեղեցիներ:
Անդրադառնալով Սիրիայում խաղաղապահների տեղակայմանը՝ նախագահը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը միշտ սատարել է կայունացմանն ուղղված խոշոր կոալիցիաների ջանքերին: ՄԱԿ խաղաղապահ առաքելության կազմում հայ զորակազմի տեղակայումը նախատեսվում է հոկտեմբերի վերջում:
Հայ խաղաղապահները առաքելություններ են կատարում նաև Աֆղանստանում և Կոսովոյում, ավելի վաղ՝ Իրաքում: ՄԱԿ ժամանակավոր ուժերը Լիբանանում տեղակայվեցին 1978 թ. երկրի հարավային մասում իսրայելյան ներխուժումից հետո: Մանդատը նախատեսում է մինչև 15 հազար խաղաղապահների տեղակայում, այս պահի դրությամբ Լիբանանում ծառայում է մոտ 10 հազար զինվորական, այդ թվում 1000 նավաստի: