27 սեպտեմբերի 2014 - 14:17 AMT
Կատալոնիայի ղեկավար Արթուր Մասը սեպտեմբերի 27-ին հրամանագիր է ստորագրել նոյեմբերի 9-ին տարածաշրջանում հանրաքվե անցկացնելու մասին:
«Կատալոնիան ցանկանում է խոսել, քվեարկել, և ցանկանում է, որ իր ձայնը լսելի լինի»,- հայտարարել է Մասը՝ ստորագրելով փաստաթուղթը:
Այժմ կառավարությունը սկսում է պատրաստվել հանրաքվեին՝ 600 տեղական մարմիններում կբացվեն տեղամասեր, պատրաստվում են քվեաթերթիկներ: Անկախության կողմնակիցները մտադիր են մոտ 100 հազար կամավորի ներգրավել, որոնք կայցելեն 7 մլն բնակչությամբ տարածաշրջանի յուրաքանչյուր տուն՝ համոզելու համար բնակչությանն «այո» ասել անկախությանը, հայտնում է Wall Street Journal-ը:
Ավելի վաղ Կատալոնիայի խորհրդարանն օրենք ընդունեց ձայների գերակշիռ առավելությամբ՝ 106 «կողմ» և 28՝ «դեմ»: Իսպանիայի կառավարությունը բազմիցս է զգուշացրել, որ օրենքը հակասում է Իսպանիայի սահմանադրությանը, որ այն բողոքարկվելու է Սահմանադրական դատարանում: Առաջիկայում տեղի կունենա նախարարների խորհրդի նիստը, որտեղ որոշում կկայացվի Սահմանադրական դատարան հայց ներկայացնելու մասին: Հենց որ հայցն ընդունվի դիտարկման, Կատալոնիայի խորհրդարանի ընդունած օրենքի գործողությունը կասեցվում է, ինչն անհնար է դարձնում հանրաքվեի անցկացումը: Սակայն կատալոնացի ազգայնականները կարծում են, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումը չի կարող վեր լինել սեփական ճակատագիրն որոշելու ժողովրդի իրավունքից: