4 հոկտեմբերի 2014 - 14:33 AMT
Կատալոնիայի քաղաքական առաջնորդները պայմանավորվել են անկախության հանրաքվե անցկացնել նոյեմբերի 9-ին: Ինչպես հայտնում է BBC-ին, հոկտեմբերի 4-ին Կատալոնիայի առաջնորդ Արթուր Մասը հրամանագիր է ստորագրել հանրաքվե անցկացնելու մասին, չնայած, որ Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը կասեցրել է անցկացման մասին որոշումը հինգ ամսով: Եթե այդ ընթացքում ՍԴ-ն հավանություն չտա հանրաքվեին, արգելքի ժամկետը կարող է երկարացվել:
Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը հայտարարել է, որ կամարտահայտումը Կատալոնիայում չի համապատասխանում Իսպանիայի սահմանադրությանը: «Ոչ ոք և ոչինչ չի կարող պառակտել Իսպանիան»,-ասել է նա: Մադրիդը հայտարարել է նաև դատարան դիմելու մտադրության մասին, նպատակ ունենալով արգելել հանձնաժողովի աշխատանքը, որը կազմավորվել է հանրաքվեում դիտորդական աշխատանքի նպատակով:
Ինչպես հայտնի դարձավ ավելի վաղ, Իսպանիայի իշխանությունները որոշել են Կատալոնիա գործուղել 180 ոստիկանի, որոնք մասնագիտանում են փողոցային ցույցերը ցրելու մեջ: Ինչպես գրում է Ինտերֆաքսը, Իսպանիայի ՆԳՆ-ում հայտարարել են, որ խմբի ստեղծումը ժամանակավոր, կանխարգելիչ բնույթ է կրում, քանի որ անվտանգության ապահովումն այնտեղ տեղի իրավապահների իրավասության տակ է: Իսպանիայի հատուկ ստորաբաժանման աշխատակիցները նաև կապահովեն Կատալոնիայի պետհաստատությունների անվտանգությունն ու պահպանությունը, ինչպես նաև կմասնակցեն «հակաահաբեկչական գործողություններին»: