20 տարի շարունակվող ադրբեջանական հայատյաց քաղաքականությունը, սադրանքները սահմանին ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը դարձել են Հայաստանի առօրյայի մի մասը:
Այդ մասին The New York Times-ի հավելվածին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նա նշել է, որ փխրուն խաղաղության պահպանումը Լեռնային Ղարաբաղում տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման անկյունաքարն է: «Մենք պաշտպանում ենք տարածաշրջանային խաղաղությունը նավթադոլարներից կուրացած հարևան բռնապետության հանցավոր գործողություններից»,-ասել է նա: Ըստ նախագահի, առաջնահերթ խնդիր է մնում ՀՀ և ԼՂՀ անվտանգության ապահովումը: «Փխրուն պատերազմը հաղթական պատերազմից լավ է: Խաղաղության պահպանումը մեր ամենալուրջ նվաճումն է, և առաջիկա տարիներին ժողովրդավարացման, կրթության, առողջապահության հետ մեկտեղ անվտանգությունը լինելու է մեր գերակայությունը»,-ասել է Սարգսյանը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա մոտալուտ տարելիցին՝ նախագահ Սարգսյանը հայտարարել է, որ մարդու իրավունքները բացարձակ արժեքի են վերածվում համաշխարհային հանրության համար, և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ստորադասումը քաղաքական շահերին հակասում է ժամանակակից աշխարհի իրավական ու բարոյական նորմերին»,-ասել է նա:
Սարգսյանը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 8 բանաձև է ընդունել, ցեղասպանության փաստը ճանաչել է 40 նահանգ, նախագահ Ռեյգանի վարչակազմը ճանաչել և դատապարտել է Ցեղասպանությունը նախորդ դարի 80-ականներին: «Վաղ թե ուշ Թուրքիան էլ կառերեսվի սեփական անցյալին և կազատվի՝ արդարության վերականգնմամբ»,-ասել է նախագահը:
Անդրադառնալով հայ-ամերիկյան հարաբերություններին՝ Սերժ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանի խոշորագույն դոնոր երկիրն է, նա ՀՀ անկախացումից ի վեր մոտ 2 մլրդ դոլարի տեխնիկական ու հումանիտար օգնություն է ցուցաբերել Հայաստանին:
«Մեր երկրները համագործակցում են գլոբալ անվտանգությանը մարտահրավերների դեմ պայքարում, ինչպես, օրինակ, ահաբեկչության կամ զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման դեմ պայքարն է»,-ասել է նախագահը: Անդրադառնալով ԵՄ հետ հարաբերություններին Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության լույսի ներքո՝ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը կշարունակի ԵՄ հետ արդյունավետ փոխգործակցության ուղիների որոնումը:
«ԵՄ և Արևմուտքի օգնությամբ մեր երկիրը մի շարք կարևոր բարեփոխումներ է կատարել մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և տնտեսւթյան ազատականացման ոլորտներում: Մենք հիանալի հասկանում ենք, որ այդ բարեփոխումները միտված չեն այս կամ այն կազմակերպությանն ինտեգրվելուն: Առաջին հերթին, դրանք կյանքի են կոչվում հանուն մեր ժողովրդի ու պետության բարգավաճման»,-նշել է նախագահը: