7 նոյեմբերի 2014 - 15:51 AMT
Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտարարություն է տարածել ադրբեջանցի իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսի փաստաբանին դատապաշտպանությունից հեռացնելու փաստի առնչությամբ: «Մեղադրելով իրավապաշտպաններին լուրջ պետական հանցագործություններ կատարելու մեջ՝ Ադրբեջանի իշխանությունները բացարձակապես չեն հարգում օրենքի գերակայության սկզբունքը ու ձգտում են ահաբեկել անկախ քաղաքացիական հասարակությանը»,-հայտարարել է Freedom House-ի ղեկավար Դևիդ Կրամերը:
«Ծանր ու անհիմն մեղադրանքներ ներկայացնելով Լեյլա Յունուսի և մյուս իրավապաշտպանների դեմ, դատապարտելով նրանց երկարաժամկետ ազատազրկման, Ադրբեջանն ոչ միայն անտեսում է իր իրավական համակարգը: Զրկելով Յունուսին փաստաբանի օգնությամբ պաշտպանվելու հնարավորությունից՝ իշխանությունները նաև ցույց են տալիս, որ վախենում են սեփական քաղաքացիներից»,-ասել է նա:
Freedom House-ը կոչ է անում իշխանություններին բոլոր մեղադրանքները հանել Յունուսից և մյուս իրավապաշտպաններից և վերականգնել նրանց իրավունքները, հայտնում է Contact.az-ը:
Վերջին օրերին դատախազությունը Յունուսի պաշտպանությունից հեռացրեց փաստաբաններ Ջավադ Ջավադովին և Հալիդ Բագիրովին, նույն ճակատագրին կարող է արժանանալ Ալաիֆ Հասանովը:
Մինչդեռ Յասամալի շրջանային դատարանում Ազեր Թաղիևի նախագահությամբ ավարտվել է Նուրիա Հուսեյնովի ընդդեմ Ալաիֆ Հասանովի հայցով դատավարությունը: Հուսեյնովան Յունուսի հետ նույն բանտախցում է նստել: Փաստաբանը մամուլին է հայտնել մեկուսարանում Հուսեյնովայի և Յունուսի դեմ գործադրվող ճնշման մասին: Նրա հաղորդագրությունը հրապարակվեց «Ազադլիգ» թերթում 2014թ. սեպտեմբերի 17-ին: Հուսեյնովան վրդովվեց, որ փաստաբանն իրեն «քրեական տարր» և «կրկնահանցագործ է» անվանել:
Նոյեմբերի 6-ին դատարանը Հասանովին դատապարտեց 240 ժամ հանրային աշխատանքների այդ արտահայտությունների համար:
Հասանովն ինքը դատավճիռը համարեց անարդար ու ապօրինի: Ըստ նրա, Յասամալի շրջանային դատարանն ընդհանրապես իրավունք չուներ քննելու այդ գործը: Հասանովը հայտարարեց, որ մտադիր է բողոքարկել որոշումն ու գործը հասցնել մինչև Եվրադատարան: Նա հավելել է, որ դատարանի այդ որոշումը չպետք է խանգարի նրա փաստաբանական գործունեությանը և Լեյլա Յունուսի իրավունքների պաշտպանությանը:
Նոյեմբերի 3-ին Նախիջևանի Ջուլֆայի շրջանի Բանանյար գյուղում ձերբակալվեց ընդդիմադիր, Ժողովրդական ճակատի շրջանային բաժանմունքի ղեկավար Հիջրան Գասիմովը: Ինչպես հայտնում է Haqqin.az-ը, Ժողովրդական ճակատի Նախիջևանի կազմակերպության ղեկավար Յաշար Բագիրսոյը հայտարարել է, որ Գասիմովին նետել են մեքենան ու տարել անհայտ ուղղությամբ: Ոստիկանությունը տեղեկատվություն չի տրամադրում նրա ձերբակալման պատճառների և գտնվելու վայրի վերաբերյալ: