Պատերազմական մի քանի տարիներին Սիրիայում և Իրաքում փախստական ու ներքին տեղահանված է դարձել է մոտ 13,6 մլն մարդ:
Այդ մասին, ըստ Reuters-ի, հայտարարել է ՄԱԿ UNHCR. փախստականների գծով գործակալությունը: Ըստ կազմակերպության, 7,2 միլիոնը ներքին տեղահանվածներն են Սիրիայում, 3,3 միլիոնը՝ փախստականները: Իրաքում մեկ միլիոն ներքին տեղահանվածներին տարեսկզբից միացել է ևս 1,9 մլն, իսկ մոտ 190 հազարը փախստական է դարձել:
Փախստականների հիմնական մասը ապաստան է գտել Լիբանանում, Հորդանանում և Թուրքիայում, փախստականներից ու տեղահանվածներից շատերը չունեն օթևան և կերակուր հայթայթելու խնդիր ունեն: Քաղաքացիական պատերազմը Սիրիայում շարունակվում է արդեն 3 տարուց ավելի: Իրար դեմ են կռվում կառավարական բանակը, չափավոր ապստամբները, իսլամիստական խմբավորումը, այդ թվում «Ալ Քայիդայի» հետ կապված «Ան Նուսրան» և ծայրահեղական «Իսլամական պետությունը»: Այդ ընթացքում մոտ 200 հազար մարդ է զոհվել: