13 նոյեմբերի 2014 - 20:00 AMT
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը՝ մեկնաբանելով նոյեմբերի 12-ին խոցված ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռի դեպքը, ցավակցել է անձնակազմի անդամների ընտանիքներին ու կողմերին կոչ արել «խուսափել քայլերից, որոնք կարող են տարածաշրջանում լարվածության սրման պատճառ դառնալ»:
Նոյեմբերի 12-ին, ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ժամը 13.45-ի սահմաններում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈւ-ն հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է:
«Հիշեցնում ենք Ադրբեջանի ու Հայաստանի ղեկավարներին ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործում իրենց ստանձնած այն պարտավորությունների մասին, որոնք իրենց վրա են վերցրել Սոչիում, Նյուպորտում ու Փարիզում հանդիպումների ընթացքում»,- հայտարարել է նա, գրում է «Ռոսիյսկանա գազետա»-ն:
Երեք ամսում նախագահներ Սարգսյանն ու Ալիևը երեք հանդիպ են ունեցել Սոչիում, Նյուպորտում և Փարիզում, որոնց նախաձեռնել էին համապատասխանաբար ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին և Ֆրանսիայի ղեկավար Ֆրանսուա Օլանդը: Ըստ արձանագրային հայտարարությունների, հանդիպումներին կարևորվել էր հակամարտության խաղաղ լուծումը բանակցությունների միջոցով:
Ըստ Լուկաշևիչի, ԵԱՀԿ մյուս համանախագահող երկրների հետ միասին Ռուսաստանը կշարունակի ջանալ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու համար: