17 դեկտեմբերի 2014 - 16:10 AMT
Իսրայելի Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կոմիտեն նախաձեռնել և իրականացրել է Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված կայքի գործարկման նախագիծը: Կայքի նպատակն է իրազեկել Իսրայելի հանրությանը XX դարասկզբի ողբերգության մասին:
Իսրայելում «Նոյան տապան» հայ մշակույթի կենտրոնի մամուլի քարտուղար Մենդել Կորսունսկին հուսով է, որ Իսրայելի բնակչության շրջանում տեղի ակադեմիայի և մտավորականության հետ համատեղ աշխատանքն արդյունքում իր ազդեցությունը կունենա Իսրայել պետության կառավարության դիրքորոշման վրա այս հարցում, հայտնում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը:
genocide.org.il կայքը երկլեզու է՝ ռուսերեն և իվրիտ, որպեսզի Իսրայելի բնակչության բոլոր շերտերը կարողանան ծանոթանալ այս թեմային: Կայքը պարբերաբար կթարմացվի:
Ֆրեզնոյում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված հուշարձանի հիմնարկեքի արարողությանը: Միջոցառումը տեղի կունենա նոյեմբերի 2-ին Ֆրեզնոյում (Կալիֆորնիա), հաղորդում է Asbarez-ը: Ճարտարապետական բետոնից ու տուֆից կառուցվող հուշարձանը կներկայացնի հայ ժողովրդի մշակութային խորհրդանիշները: Դրա հիմնական բաղադրիչներն ունենալու են շրջանաձև դասավորվածություն և դրվելու են որոշակի թեքությամբ` դեպի ներս, ինչը կհիշեցնի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի կառուցվածքը: Ինը սյուները խորհրդանշելու են պատմական Հայաստանի վեց շրջանները, Կիլիկիան, Սփյուռքը և Հայաստանի Հանրապետությյունը: Վերևից սյուներն իրար կմիացնի թերի շրջանը` որպես ապացույց, որ թեև Հայոց ցեղասպանությունն անջնջելի սպի է թողել, հայ ժողովրդի միասնությունը չի խաթարվել: Հուշարձանի օծման արարողությունը նախատեսվում է անցկացնել 2015-ի ապրիլի 24-ին: Ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսներ կբացվեն Հունաստանի, Կիպրոսի և այլ երկրների խորհրդարաններում: