9 փետրվարի 2015 - 15:02 AMT
Մոսկվայում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Խորհրդի նիստում հավանության է արժանացել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի (ԵՄԽ) «Հաստոցաշինության եվրասիական ինժինիրինգային կենտրոնի ստեղծման հայեցակարգի մշակման մասին» կարգադրության նախագիծը:
Նախատեսվում է, որ ԵՏՄ անդամ պետությունների կառավարությունները ԵՏՀ հետ համատեղ կմշակեն Հաստոցաշինության եվրասիական ինժինիրինգային կենտրոնի ստեղծման հայեցակարգի նախագիծն ու կներկայացնեն այն ԵՄԽ հերթական նիստի քննարկմանը:
Բացի այդ, ինչպես հայտնել են ԵՏՀ-ում, Հանձնաժողովի Խորհրդի անդամները քննարկել են միջազգային փոստային ցանցով և փոխադրիչների կողմից առաքվող անձնական օգտագործման ապրանքների մաքսազերծ ներմուծման գնային և քաշային նորմերի միասնականացման հարցը: Որոշվեց պահպանել Միության անդամ երկրներում գործող նորմերը մինչ ԵՏՄ Մաքսային օրենսդրության ընդունումը: Այսպիսով, անդրսահմանային առցանց առևտրի կանոնները դեռևս կմնան անփոփոխ:
Նիստում հավանության է արժանացել նաև 2015-ին Բելառուսի ներկայացուցիչ Վասիլի Մատյուշևսկու նշանակումը ԵՏՀ Խորհրդի նախագահի պաշտոնում:
Օրակարգի հիմնական հարցերից էր նաև ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի միանալու պայմանների մասին արձանագրությունների նախագծերի պատրաստման հարցը, հայտնում է Evrazesnews.ru-ն:
Դեռ 2014-ի նոյեմբերին ՌԴ նախագահ Պուտինը հայտարարեց, որ առցանց առևտրի հարկման մակարդակը պետք է համաձայնեցված լինի Մաքսային միության ներսում, պահպանելով պետությունների ֆինանսական շահերը: «Առևտրի հարկադրման մակարդակը պետք է ներդաշնակեցված լինի Ղազախստանի հետ, քանի որ եթե Ղազախստանում մի թիվ լինի, Ռուսաստանում՝ այլ, Բելառուսում՝ մեկ ուրիշը, ապա ամբողջ բիզնեսը կտեղափոխվի կամ Ղազախստան, կամ ՌԴ, կամ էլ Բելառուս»,-ասել է ր Պուտինը:
«Մենք դա կանենք հավասարակշիռ, չարդարացված ուժեղ հարվածներ չհասցնելով բիզնեսին, այլ, հակառակը, պահպանելով աշխատելու համար բարենպաստ մակարդակը, ապահովելով պետության ֆիսկալ շահերի պահպանումը»,-ասել է ՌԴ նախագահը:
Հոկտեմբերի 17-ին ՌԴ վարչապետի առաջին տեղակալ Իգոր Շուվալովի մոտ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որտեղ քննարկվեց անմաքս առցանց առևտրի շեմը 1000 եվրոյից մինչև 150 եվրո նվազեցնելու հարցը:
Հոկտեմբերի վերջում ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաևը հայտնեց, որ նախատեսվում է շեմը սահմանել 500 եվրոյի չափով, քանի որ այդ մակարդակից բարձր սկսվում է բիզնեսը, և «անհասկանալի է, թե ինչու այն պետք է ազատվի մաքսատուրքերից, եթե ապրանքները ստանում է արտասահմանից փոստով: Իսկ մինչև 500 եվրո արժողությամբ ծանրոցներով, որպես կանոն, մարդիկ ուղարկում են անձնական օգտագործման իրեր, դրանք լրացուցիչ հարկադրում չեն անցնի»,-ասել էր նա:
Առաջարկվում է նաև սահմանափակել ծանրոցի քաշը 10 կգ և սահմանափակում մտցնել, որի համաձայն նման գործարք կարելի է կատարել ամիսը միայն մեկ անգամ: Ըստ գործող կարգի, ծանրոցի քաշը չպտեք է գերազանցի 31 կգ, իսկ հաճախականությունը սահմանափակված չէ:
Ըստ Հայաստանի մաքսային օրենսդրության, ֆիզիկական անձինք առանց մաքսատուրքի կարող են ստանալ ծանրոց, որի արժեքը չի գերազանցում 150 հազար դրամը, իսկ քաշը՝ 20 կգ: