14 փետրվարի 2015 - 13:34 AMT
Ուրուգվայի Հանրային կրթության ազգային վարչության Կենտրոնական խորհուրդը «հատուկ հետաքրքրության թեմա է հայտարարել 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը` Օսմանյան կայսրության ձեռամբ իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը, որի 100-րդ տարելիցը լրանում է ապրիլի 24-ին», հայտնում է ArmenianGenocide100.org-ը:
Ինչպես տեղեկանում ենք Ուրուգվայի Հանրային կրթության ազգային վարչության պաշտոնական կայքից, որուշումն ընդունվել է 2015-ի փետրվարի 3-ին` թիվ 2 օրենքի թիվ 1 բանաձևով` Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման հանձնաժողովի ներկայացրած միջնորդության համաձայն, որը պահանջում է հատուկ հետաքրքրության թեմա հռչակել և ներառել այն 2015 թվականի ուսումնական ծրագրում:
Բացի այդ, Կենտրոնական խորհուրդը գնահատել է հարավամերիկյան խոշորագույն ՄԵՐԿՈՍՈւՐ կազմակերպության (Հարավային Ամերիկայի երկրների ընդհանուր շուկա) խորհրդարանի` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող հռչակագիրը, որն ընդունվել է 2007-ի նոյեմբերի 17-ին:
1986 թվականին ստեղծված ՄԵՐԿՈՍՈւՐ կազմակերպության կազմում են Արգենտինան, Բրազիլիան, Պարագվայը, Ուրուգվայը և Վենեսուելան, ասոցացված անդամներ են Չիլին, Բոլիվիան, Կոլումբիան, Էկվադորը և Պերուն:
Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման հանձնաժողովի ներկայացրած միջնորդության մեջ ասվում է հետևյալը. «Հայոց ցեղասպանությունն սկսվեց 1,5-2 մլն հայի բռնի տեղահանմամբ, որը ծրագրել էր երիտթուրքերի կառավարությունը և իրականացրել 1915-1923 թվականներին: Կոտորածներն ու տեղահանությունը բնութագրվում են անասելի դաժանությամբ, որին զոհ գնացին բազում հայեր: Կոտորածների ենթարկվեցին նաև այլ էթնիկ խմբեր` պոնտացի հույներ, ասորիներ, սերբեր:
Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման ամսաթիվն է ապրիլի 24-ը, երբ 1915-ին ձերբակալեցին հայ համայնքի 235 անդամի, որոնց թիվն այնուհետև հասավ 600-ի:
Թեև Թուրքիան, որը Օսմանյան կայրության իրավահաջորդն է, չի ժխտում կոտորածների փաստը, չի էլ ընդունում, որ դրանք կատարվել են կառավարության կողմից նախապես որոշված ծրագրով, այլ զանգվածային կոտորածները ներկայացնում է որպես Առաջին աշխարհամարտի տարիներին հակամարտությունների ու սովի հետևանք: Մինչ այժմ Ցեղասպանությունն ընդունել է 22 երկիր»: