22 փետրվարի 2015 - 20:46 AMT
Թուրքիայի նախագահի և վարչապետի գրասենյակների աղբյուրները հերքում են, թե Գալիպոլիի ճակատամարտի 100 ամյակի միջոցառումները չեղարկվել են, գրում է Daily Sabah-ը՝ հավելելով, որ միջոցառումների չեղարկման մասին լուրը տարածած թերթը՝ Today's Zaman-ը, «գյուլենական» է՝ նկատի ունենալով Էրդողանի հակառակորդ Ֆեթհուլլա Գյուլենին:
Ամերիկաբնակ մեծահարուստ հոգևորականը համարվում է Today's Zaman-ի հովանավորներից, իսկ պարբերականը բնութագրվում «հակաիշխանական հոդվածներով», գրում է Tert.am-ը:
Ավելի վաղ Today's Zaman-ը գրել էր, իբր Թուրքիան չեղարկել է ապրիլի 24-ին նախատեսված Առաջին Համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Գալիպոլիի ճակատամարտի 100 ամյակի հիշատակման միջոցառումները։Ըստ պարբերականի, միջոցառումները չեղյալ են հայտարարվել, քանի որ մի շարք երկրների առաջնորդներ հրաժարվել են ապրիլի 24-ին այցելել Անկարա` նույն օրը Երևանում հիշատակվող Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի պատճառով։ Նրանք նշել են, որ իրենց այցով կարող են ստվեր նետել երևանյան միջոցառումների վրա։
Ըստ Daily Sabah-ի, նույն իշխանական աղբյուրները չեն ցանկացել նշել, թե կոնկրետ քանի երկիր է արձագանքել Թուրքիայի հրավերին՝ ապրիլի 24-ին մասնակցել նշված գործողության ոգեկոչման արարողություններին:
Սերժ Սարգսյանի պատասխան նամակումմ մասնավորապես, ասված է. «Թուրքիան շարունակում է ժխտողականության իր ավանդական քաղաքականությունը և տարեցտարի «կատարելագործելով» պատմության աղճատման իր գործիքակազմը՝ Գալիպոլիի մարտերի հարյուրամյակն այս տարի առաջին անգամ նշում է ապրիլի 24-ին, այն դեպքում, երբ դրանք սկսվել են 1915 թվականի մարտի 18-ին և շարունակվել մինչև 1916 թվականի հունվարի վերջը, իսկ դաշնակիցների ափհանման օպերացիան՝ Գալիպոլիի ցամաքային մարտերը սկսվել են ապրիլի 25-ին:
«Ի՞նչ նպատակ է սա հետապնդում, եթե ոչ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներից շեղելու պարզունակ նպատակ: Մինչդեռ, մինչև հիշատակի միջոցառում նախաձեռնելը, Թուրքիան շատ ավելի կարևոր պարտականություն ուներ սեփական ժողովրդի և ամբողջ մարդկության հանդեպ, այն է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը»:
Կարդացեք նաև՝ Թուրքիան չեղարկե՞լ է ապրիլի 24-ին նախատեսված Գալիպոլիի ճակատամարտի 100 ամյակի միջոցառումները