20 մարտի 2015 - 12:19 AMT
ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գծով կոմիտեի պատվիրակությունը մտադիր է այցելել Գյումրի և ծաղիկներ դնել Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների շիրիմներին, հայտնել է լրագրողներին կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Սլուցկին:
Ըստ պատգամավորի, Դումայի կոմիտեի անդամները մտադիր են մարտի 28-ին համատեղ նիստ անցկացնել ՀՀ ԱԺ արտաքին քաղաքականության կոմիտեի հետ: Օրակարգում են եվրասիական ինտեգրման, միգրացիայի հարցերը, կքննարկվեն նաև Հայոց ցեղասապնության 100-ամյա տարելիցի հետ կապված հարցեր:
Մարտի 29-ին կոմիտեի պատվիրակությունը, ինչպես ենթադրվում է, կայցելի Գյումրի: «Ինչ վերաբերվում է Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգությանը, ապա այն չդարձավ, ինչպես կարծում էին մեր ընդդիմախոսները, այն անկյունաքարը, որը մեզ կտարանջատեր պաշտոնական Երևանից: Քննություն է գնում: Մենք մտադիր ենք ծաղկեպսակ դնել Ավետիսյանների ընատնիքի շիրիմին»,-ասել է պատգամավորը:
Նա հավելել է նաև, որ տեղի կունենա հայ ընտանիքի սպանության քննությանը հետևող համատեղ հանձնաժողովի նիստ: «Մեր կողմից այն ղեկավարում է Օլեգ Լեբեդևը»,-հավելել է Սլուցկին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Հունվարի 12-ին Գյումրիում տեղի ունեցած Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության գործով ստացվել է նշանակված դատաձգաբանական փորձաքննության եզրակացությունը: «Հաշվի առնելով նշված գործի նկատմամբ ձևավորված հասարակական պահանջը՝ տեղեկացնում ենք, որ փորձագետների գնահատմամբ՝ դեպքի վայրում հայտնաբերված և փորձաքննության ներկայացված պարկուճները, գնդակները կրակվել են «АКС-74» տեսակի ինքնաձիգից, որը ամրակցված է եղել գործով մեղադրյալ Վ.Պերմյակովին և հայտնաբերվել դեպքի վայրում»,-ասվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության հաղորդագրության մեջ: