18 ապրիլի 2015 - 10:59 AMT
Ավստրալիայի Ռայդը ապրիլի 16-ին Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միաձայն բանաձև է ընդունել: Այս մասին հաղորդում է Ավստրալիայում Հայ դատի հանձնախումբը:
Ռայդի խորհուրդը 10 տարի առաջ դարձել է Ավստրալիայի առաջին տեղական խորհուրդը, որը 1915-1923 թվականների դեպքերը ճանաչեց որպես Հայոց ցեղասպանություն: 10 տարի անց ընդունված բանաձևով հարգանքի տուրք է մատուցվում 1.5 մլն զոհերի հիշատակին, հայտնում է Tert.am-ը:
Բանաձևի նախագիծը, ինչպես 10 տարի առաջ, ներկայացրել է քաղաքային խորհրդի անդամ Սարգիս Եդելյանը: Քննարկման ժամանակ ելույթ են ունեցել Ռայդի հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
«Հաշվի առնելով, որ 2015-ին լրանում է 10 տարին այն օրվանից, երբ Ռայդի խորհուրդն ընդունեց Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև, այսօր Խորհուրդը միանում է Ավստրալիայի հայ համայնքին` ոգեկոչելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը», - ասվում է բանաձևում:
2013-ի մայիսի 1-ին Ավստրալիայի Նոր Հարավայիյն Ուելս նահանգն ընդունել էր Օսմանյան կայսրությունում առաջին աշխարհամարտի տարիներին ասորիների, հայերի ու հույների ցեղասպանության մասին բանաձևը: Ըստ Ասորական կազմակերպություների դաշինքի գլխավոր քարտորղար Հերմիզ Շահենի, այդ որոշումն աննախադեպ էր Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանությունների ճանաչման հարցում:
«Այդ ճանաչումը որպես հզոր ուժ կդիմակայի նրանց, ով մինչ օրս անտեսում է կամ ուղղակի ժխտում է քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանությունը: Իրաքի, Սիրիայի ու Թուրքիայի ասորիները մշտապես կրում են այդ ցեղասպանության հետևանքները»,- նշել էր նա:
Ի պատասխան Թուրքիան հասկացրել է, որ Նոր Հարավային Ուելսի պատգամավորների ներկայությունն Անզակի օրվա 100-ամյակին ցանկալի չէ, քանի որ նրանք 2013 թվականի մայիսին ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչպես ասել էր Չիչեկը The Sydney Morning Herald-ին տված հարցազրույցում, թուրք-ավստրալական հարաբերություններին սպառնացող երկու գործոն կա: Մեկը «Ցեղասպանության համար բոլոր մեղադրանքներին Ավստրալիայի աջակցությունն է, առանց հաշվի առնելու Թուրքիայի կարծիքը, ինչը կարող է պառակտում առաջացնել երկու ժողովրդի միջև և ձախողել 1915-ին Գալիպոլիի 100-ամյակի հիշատակի օրը»: