23 ապրիլի 2015 - 17:37 AMT
ՀՀ նախագահ. Հաշտեցումը Թուրքիայի հետ հնարավոր է, եթե Անկարան ճանաչի Ցեղասպանությունը և դա անի անկեղծ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հնարովոր է համարում հաշտեցումը Թուրքիայի հետ, եթե վերջինս ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:
«Թուրքերի կողմից ցեղասպանության ընդունումը մեր ժողովուրդների հաշտեցման ամենակարճ ճանապարհն է»,-հայտարարել է նախագահը Euronews հեռուստաընկերությանը: «Եթե դա արվի անկեղծ, ապա կարճ ժամանակում Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները` կբարձրանան նոր` ավելի բարձր աստիճանի»,-ասել է նա: Նախագահը ճիշտ չի համարում պատմաբաններից կազմված հանձնաժողով ստեղծելու թուրքերի առաջարկը: «Չեմ պատկերացնում թե այդ հանձնաժողովն ինչպես պետք է աշխատի, քանի թուրք պատմաբանները կլինեն թուրք իշխանությունների և հասարակության ճնշման տակ, հայ պատմաբանները` հայ հասարակության, հայկական իշխանությունների ճնշման տակ: Մեզ համար այդպիսի առաջարկությունը վիրավորական է, որովհետև կասկածի տակ է դրվում ցեղասպանության փաստը:
Սարգսյանը նշել է. «Ես` որպես Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, երկու անգամ փորձել եմ գնալ այդ ճանապարհով: Նախորդ երկու նախագահները ևս փորձում էին գնալ այդ ճանապարհով: Առաջինն այն էր, երբ մենք հանդես եկանք ցանկությամբ` առանց որևէ նախապայմանների ունենանք հարաբերություններ, այնուհետև քննարկել կողմերի համար վիճելի հարցերը: Երկրորդ այդպիսի փորձը 100-րդ տարելիցի նախօրեին էր, երբ ես մի քանի ամիս առաջ նամակ հղեցի Թուրքիայի նախագահին, և այդ նամակը արտաքին գործերի նախարարը հանձնեց համապատասխան թուրք պաշտոնյաներին: Նամակում ես հրավիրում էի Թուրքիայի նախագահին` մասնակցելու ապրիլի 24-ի միջոցառումներին և համատեղ ցավակցելու, համատեղ հիշելու զոհերի հիշատակը: Բայց թուրքական իշխանությունները այլ որոշում կայացրեցին և որոշեցին ապրիլի 24-ին` այն օրը, երբ նշվում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը Հայաստանում, անցկացնել Գալիպոլիի ճակատամարտի տոնակատարություն»: Մեզ համար թուրքական կողմի այդ արձագանքներն անսպասելի չէին, որովհետև մենք մշտապես ականատես ենք լինում նրանց ժխտողականությանը: Ամեն անգամ նրանք թարմացնում են ժխտողականության իրենց գործիքակազմը: Ինչ վերաբերում է Հռոմի պապի հայտարարությանը, ապա ես այն համարում եմ էական և տեղին: Ես հավատում եմ, որ մարդկության դեմ հանցագործություններից զերծ աշխարհի կարող ենք հասնել միայն ուժեղ մարդկանց առաջնորդությամբ: Նորին Սրբությունը մեծ առաջնորդ է` արդարացի և ճշմարտախոս»:
Պատարագին ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Գարեգին Բ և Արամ Ա կաթողիկոսները, պաշտոնատար այլ անձինք: