14 մայիսի 2015 - 11:20 AMT
«Բռնության աճը շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին նախորդ տարի շատ մտահոգիչ էր և վկայում է, որ միջնորդները չեն կարողացել առաջընթացի հասնել հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններում»: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, հայտնում է Report.az-ը:
Համանախագահը նշել է, որ միջնորդներն ակտիվ աշխատում են ԱԳ նախարարների հետ` նախագահների հաջորդ հանդիպումը կազմակերպելու ուղղությամբ: «Մենք կարծում ենք, որ կողմերը պետք է կանոնավոր հանդիպումներ ունենան բանակցային գործընթացի շրջանակում` համալրելով նախագահների հանդիպումները: Կոնկրետ ժամկետներ դեռ չկան, սակայն համանախագահները մտադիր են առաջիկայում այցելել տարածաշրջան»,-հայտարարել է Ուորլիքը:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների հնարավոր հանդիպմանը մայիսի 21-22-ը Ռիգայում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովում` Ուորլիքը հայտարարել է, որ նման հանդիպում նախատեսված չէ: «Բայց եթե նախագահները ցանկանում են հանդիպել և քննարկել խաղաղությանն ուղղված քայլեր, համանախագահները միշտ պատրաստ են աջակցել»,-ասել է նա: