20 մայիսի 2015 - 12:17 AMT
Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռոբերտ Սեկուտան հորդորել է ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին կամք դրսևորել: «ԱՄՆ-ն, լինելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, ջանքեր է գործադրում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար»,-հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանը, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Ըստ նրա, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները բանակցում են Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարների հետ ընթացիկ տարում նախագահների հանդիպում կազմակերպելու նպատակով: «Պետք չէ մոռանալ, որ երկու երկրների ղեկավարները պետք է կամք դրսևորեն և քայլեր ձեռնարկեն ձգձգված հակամարտությունը հանգուցալուծելու համար` համանախագահների առաջարկած գաղափարների հիման վրա»:
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկայացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, անդրադառնալով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահների հնարավոր հանդիպմանը մայիսի 21-22-ը Ռիգայում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովում, հայտարարել է, որ նման հանդիպում նախատեսված չէ: «Բայց եթե նախագահները ցանկանում են հանդիպել և քննարկել խաղաղությանն ուղղված քայլեր, համանախագահները միշտ պատրաստ են աջակցել»,-ասել է նա: