7 հուլիսի 2015 - 13:55 AMT
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հուլիսի 7-ի նիստում որոշել է` վերահաստատել սպառողներին խմելու ջրի մատակարարման, ջրահեռացման և կեղտաջրերի մաքրման ծառայությունների մատուցման գործող գումարային սակագինը` 170,256 դրամ/խմ (ներառյալ ավելացված արժեքի հարկը): Որոշման հիմք է ընդունվել ՀՀ ջրային օրենսգրքի 14-րդ, 79-րդ, 79.1-րդ հոդվածները և հաշվի առնվել «Երևան Ջուր» փակ բաժնետիրական ընկերության հունիսի 29-ի ՀԾԿՀ-ին ուղղված գրությունը:
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի օգոստոսի 9-ից։
«Երևան ջուր» ընկերությունը որոշել է անփոփոխ թողնել ջրի սակագինը՝ հուլիսի 1-ին համապատասխան գրությամբ դիմելով Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին:
Գրության մեջ ընկերությունից հայտնել են, որ Երևանի ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերի «Վարձակալության պայմանագրի» իրականացման 9 տարվա (2006-2015 թթ.) ընթացքում «Երևան ջուր» ՓԲԸ-ն համակարգի շահագործման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված իր հետևողական աշխատանքի և անընդհատ իրականացվող նախաձեռնությունների շնորհիվ կարողացել է համակարգում էլեկտրաէներգիայի ծախսը նվազեցնել ավելի քան 81%-ով, ինչը սպառողներին խմելու ջրի մատակարարաման, ջրահեռացման և կեղտաջրերի մաքրման ծառայությունների մատուցման սակագների ճշգրտման հաշվարկում էական գործոն է: Հաշվի առնելով այս հանգամանքը և ելնելով ներկա փուլում հանրային ծառայությունների գների ավելացումների պայմաններում հաճախորդների բեռը թեթևացնելու անհրաժեշտությունից, «Վեոլիա» ընկերությունը որոշում է կայացրել չբարձրացնել սակագինը և այն թողնել անփոփոխ:
2014-ի հուլիսի 9-ին ՀԾԿՀ-ն անփոփոխ էր թողնել ջրի գործող գումարային սակագինը` 170,256 դրամ/խմ: 2015-ի հունիսի 17-ի նիստում ՀԾԿՀ-ն մասնակի բավարարել էր էլէներգիայի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության հայտը՝ սակագինն օգոստոսի 1-ից կբարձրանա ոչ թե 17, այլ 6,93 դրամով:
«Ոչ թալանին» քաղնախաձեռնության անդամները հունիսի 19-ից նստացույց էին սկսել Երևանի կենտրոնում Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ: Բաղրամյանի պողոտայում ցուցարարները հայտարարել են, որ կմնան պողոտայում «մինչև հաղթական ավարտը»: