9 հոկտեմբերի 2006 - 18:09 AMT
2006 թվականի հոկտեմբերի 9-ից փոփոխություններ են կատարվում Վրաստանի տարածքով դեպի Գյումրիյում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմակայան ռազմական բեռների եւ անձնակազմի տարանցման կազմակերպման հարցում: Պետք է նշել, որ այդ նոր կանոնները մշակվել են ոչ թե երկկողմ հարաբերությունների սրման պատճառով, այլ հիմված են 2006 թվականի մարտի 31-ին Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ կնքված «Վրաստանի տարածքով ռազմական բեռների եւ անձնակազմի տարանցման կազմակերպման մասին» համաձայնագրի վրա: Փոփոխությունների համաձայն, Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը պարտավոր է դիմել Վրաստանի ռազմական գերատեսչություն` իր բեռների տարանցման համար թույլատվություն ստանալու նպատակով: Սակայն, ցավոք, Թբիլիսին ձգտում է օգտագործել այդ փոփոխություններն իր կարճաժամկետ քաղաքական նպատակների համար, այդ թվում, դատելով ամեն ինչից, նոր սադրանքներ կազմակերպելու համար: Ինչպես երկուշաբթի հաղորդել է Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Օքրուաշվիլին, Վրաստանը «հատուկ հսկողություն է սահմանում Վրաստանի տարածքով ՌԴ-ից Հայաստան տեղափոխվող կյանքի համար վտանգ ներկայացնող նյութերի հանդեպ»:
Վրաստանի պաշտպանության նախարարության որոշումը վերաբերում է ոչ միայն «զինվորական անձնակազմի» տարանցմանը դեպի Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայան, այլ նաեւ «ուղեկցող անձնաց եւ ընտանիքների անդամներին»: Ինչպես ընդգծել է լրագրողների հետ զրույցում Օքրուաշվիլին, «հատուկ հսկողություն է սահմանվում Վրաստանի քաղաքացիների կյանքի համար վտանգ ներկայացնող նյութերի հանդեպ»` դրանք են «ատոմային էներգիայի աղբյուրները, պայթուցիկ նյութերը, կյանքի համար վտանգավոր նյութերը»: «Մենք հաստատում ենք համընդհանուր միջազգային չափանիշներին համապատասխանող պահանջներ»,-պարզաբանել է իր դիրքորոշումը նախարարը:
Որոշումը սկսվել է կատարվել արդեն եկուշաբթի օրը: Առավոտյան ԱԻՆ-ում լրագրողներին հաղորդել են, որ «վրացական կողմից ԱԻՆ ինքնաթիռներն ընդունելու արգելքի մասին պաշտոնական հարցում վրացական կողմից դեռեւս չի եղել» ուստի եւ եւս երկու օդանավ, պետք է նշել` ուղեւորատար, պետք է Մոսկվայից Թբիլիսի թռչեին երկուշաբթի երեկոյան, տեղափոխելու համար այն ռուսաստանցիներին, որոնք ցանկացել են վերադառնալ հայրենիք: Այժմ արդեն ՌԴ ԱԻՆ բոլոր նախապատրաստական աշխատանքներն անիմաստ են, քանի որ Վրաստանը չեղյալ է հայտարարել թռիչքի թույլատվությունը իր օդային տարածքով Ռուսաստանի ԱԻՆ երկու օդանավերի համար: Հավանաբար, Միխաիլ Սահակաշվիլին այնուամենայնիվ որոշել է թույլ չտալ սեփական քաղաքացիներին վերադառնալ հայրենիք: Դա արվել է մտավախություն ունենալով թե շնորհիվ իր քաղաքական գործունեության գործազուրկների մեծ զանգվածը ապստամբություն կբարձրացնի երկրում, կամ գուցե Ռուսաստանի քաղաքացիներին Վրաստանից դուրս չթողնելու համար` կրկին վերադառնալով պատանդներ վերցնելու քաղաքականությանը, գրում է «Ստրանա.ռու»-ն: