21 օգոստոսի 2015 - 10:59 AMT
Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը ուղերձով դիմել է ժողովրդին և հայտարարել է, որ հրաժարական է տալիս նախարարների կաբինետի հետ միասին: Այդ մասին հայտնել է ՌԻԱ Նովոստի գործակակությունը: «Ուղերձից անմիջապես հետո ես հրաժարական կտամ` իմ և կառավարության հրաժարականը»,-ասել է նա:
Ցիպրասը նման որոշում է կայացրել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու հնարավարություն ունենալու համար: Ընտրությունները հավանական են արդեն սեպտեմբերի 20-ին:
Ըստ Ցիպրասի, ժողովուրդը պետք է որոշի, թե ով է բանակցելու պետպարտքի մարման շուրջ և ով է անցկացնելու արմատական բարեփոխումները: «Ճնշումը, շանտաժը, ֆինանսական ճնշումը, վերջնագրերն աննախադեպ իրավիճակ ստեղծեցին Հունաստանում: Հասարակությունն ուզում է, որ ամեն ինչ փոխվի: Մենք չհասանք մեր նպատակին և չստորագրեցինք այնպիսի համաձայնագիր, ինչպիսին ցանկանում էինք: Բայց մենք հասանք հնարավորից լավագույնին: Եվ այդ պայմանագիրը պետք է կատարվի»,-ասել է Ցիպրասը:
Ըստ նրա, կաբինետը ցանկանում է ամբողջական մանդատ ստանալ հույն ժողովրդից և կայուն կառավարություն ձևավորվել: «Ձեր ձայնը թույլ կտա որոշել, թե ով և ինչպես կարող է տանել Հունաստանը դժվարին, բայց հուսադրող ճանապարհով»,-ասել է նա հայտնում է russian.rt.com-ը:
Խորհրդարանում «Սիրիզա» կուսակցությունը ներկայացնող 40 պատգամավոր հրաժարվեց քվեարկել վարկատուներից €86 մլրդ օգնության երրորդ ծրագրի վավերացման օգտին: Դրան հաջորդեցին հաղորդագրությունները, որ Ցիպրասը խորհրդարանում կառավարությանը վստահության մասին հարց է բարձրացրել: Իշխող կուսակցության պառակտման հետևանքով մեկնաբանները սկսեցին խոսել սեպտեմբերին հավանական արտահերթ ընտրությունների մասին:
Մինչ ընտրությունների ավարտը կառավարությունը կգլխավորի Գերագույն դատարանի նախագահ Վասիլիկա Խրիստոֆիլուն: Առաջին անգամ վարչապետի պաշտոնը, թեկուզ ժամանակավոր, կին կստանձնի:
Նախօրեին Եվրոպական կայունացման մեխանիզմը որոշեց Հունաստանին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել: Երկիրը 3 տարվա ընթացքում կստանա €86 մլրդ: Փոխարենը Աթենքը պետք է կատարի վարկատուների պայմանները` մի շարք տնտեսական բարեփոխումներ իրականացնի: €13 մլրդ Հունաստանը կստանա արդեն օգոստոսի 21-ին, ինչը թույլ կտա մարել պարտքի մի մասը: