13 հոկտեմբերի 2015 - 16:08 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ ՌԴ տնտեսությունը հարմարվում է ճգնաժամի պայմաններին, որն արդեն հասել է գագաթնակետին:
«Մասնագետներից ոմանք, և ես համամիտ եմ նրանց հետ, կարծում են, որ ճգնաժամը հասել է գագաթնակետին և ՌԴ տնտեսությունն ընդհանուր առմամբ հարմարվել կամ վստահորեն հարմարվում է փոփոխվող տնտեսական կյանքին»,-հայտարարել է Պուտինը` ելույթ ունենալով «ՎՏԲ Կապիտալի» «Առաջ, Ռուսաստան» համաժողովում, հայտնում է Interfax-ը:
Ըստ նրա, դա վկայում է կայունացման առաջին նշանների մասին: Չնայած, որ տնտեսության որոշ ոլորտներում անկում է նկատվում, գյուղատնտեսությունից բացի, այնուամենայնիվ, իրավիճակը շտկվում է, ասել է Պուտինը` հավելելով, որ վերամշակող ոլորտներն արդեն բավականին կայուն են:
Պուտինը նշել է, որ ընթացիկ տարվա 3-րդ եռամսյակում ՌԴ-ում նկատվում է կապիտալի կայուն ներհոսք, ինչը շուկայի արձագանքն է երկրի տնտեսության ադապտացմանը ճգնաժամային պայմաններին: «Կապիտալի արտահոսք էր գրանցվել 2010-ի երկրորդ եռամսյակից ի վեր, իսկ ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակում ներհոսք է նկատվում»,-ասել է նա` հերթական անգամ նշելով, որ իշխանությունները մտադիր չեն արգելք կամ սահմանափակումներ մտցնել կապիտալի շարժի համար:
Պուտինը դրվատանքի խոսքեր է ասել ԿԲ և կառավարության հասցեին:
2015-ի հունվար-օգոստոսին ՌԴ ՀՆԱ-ն նվազել է 3,8%-ով: Տնտեսության զարգացման նախարարությունը կանխատեսում է ՀՆԱ 3,9% անկում 2015-ին, իսկ 2016-ին`գերատեսչությունն ակնկալում է մոտ 0,7% աճ:
Մինչդեռ ԱՄՀ-ն նվազեցրել է իր կանխատեսումը ՌԴ տնտեսության մասով 2015 և 2016 թթ. համար: Այժմ ՌԴ ՀՆԱ անկումը կանխատեսվում է 3,8%` նախկին 3,4%-ի փոխարեն: 2016-ի ակնկալիքների փոփոխությունն ավելի զգալի է` եթե նախկինում ԱՄՀ-ն կանխատեսում էր թույլ վերականգնողական աճ (+0,2%), ապա այժմ կանխատեսում է անկում (-0,6%):