11 նոյեմբերի 2015 - 17:00 AMT
Իսպանիայի կառավարությունը արտահերթ նիստում որոշում է կայացրել հայցով դիմել Սահմանադրական դատարան Կատալոնիայում ընդունված անկախացման գործընթացի մասին բանաձևն ապօրինի ճանաչելու մասին հայցով:
Նոյեմբերի 9-ին Կատալոնիայի խորհրդարանը բանաձև է ընդունել, որով «հռչակվում է կառավարման հանրապետական ձևով անկախ պետության ստեղծման գործընթացի մեկնարկը»: Իսպանիայի կառավարության նախագահ Մարիանո Ռախոյը հայտարարել է, որ ապօրինի է համարում այդ քայլը: Պետական խորհուրդը, որը համարվում է Իսպանիայի կառավարության բարձրագույն խորհրդատվական մարմինը, նախօրեին խորհուրդ էր տվել կառավարությանը դիմել հայցով ՍԴ:
«Նրանք առաջարկում են վերջ տալ ժողովրդավարությանն ու իրավական պետությանը, որը մեզ միավորել է դարեր շարունակ: Մենք դա թույլ չենք տա: Ես դա թույլ չեմ տա»,-հայտարարել է Իսպանիայի կառավարության նախագահ Մարիանո Ռախոյը: «Խոսքը երկրի պաշտպանության մասին է: Մենք խոսում ենք ազգերի ինքնիշխանության պահպանման մասին: Ոմանք փորձում են կասկածի տակ դնել Իսպանիայի ամբողջականությունը: Սակայն ինքնիշխանությունը Իսպանիայի ամբողջ ժողովրդինն է»,-ասել է Ռախոյը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հայցը արդեն ներկայացվել է ՍԴ պետական փաստաբանների կողմից: Գլխավոր պետական փաստաբան Մարտա Սիլվա դե Պուերտան ներկայացրել է հայցը: Հայցի ներկայացման մասին կիրազեկվի Կատալոնիայի 21 քաղաքական գործիչ, այդ թվում Կատալոնիայի խորհրդարանի նախագահ Կարմե Ֆորկադելը, կառավարության ղեկավար Արթուր Մասը և նրա կառավարության անդամները: Նրանց կտեղեկացնեն նաև, որ իրենց կարող է մեղադրանք ներկայացվել օրենքը խախտելու համար և կարող են զրկվել պաշտոններից:
ՍԴ-ն կարող է վարույթ ընդունել հայցn ավելի ուշ, այդ դեպքում բանաձևի գործողությունը կսառեցվի մինչև 6 ամիս ժամկետով, որի ընթացքում ՍԴ-ն պետք է կայացնի իր որոշումը: