14 հունվարի 2016 - 13:56 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն խոսքը, թե նախագահների հանդիպումը ձևական էր, շատ հստակ ցույց է տալիս, թե ինչպես է Ադրբեջանի ղեկավարությունը տրամադրված բանակցություններին: Այս մասին Կառավարության հունվարի 14-ի նիստից հետո, մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունը, ասել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Դա արդեն բավարար է հասկանալու այն մոտեցումը, որ ունի Ադրբեջանի ղեկավարությունը և ԵԱՀԿ համանախագահների նկատմամբ, և հակամարտության կարգավորման սկզբունքների նկատմամբ: Եվ սա է պատճառը, որ տարիների ընթացքում հակամարտության կարգավորման հարցում առաջընթաց չկա», - ասել է փոխարտգործնախարարը, գրում է Aysor.am-ը:
Որպեսզի բանակցային գործընթացում լինի առաջընթաց, ըստ պաշտոնյայի, հարկավոր է ոչ այնքան գործընթացի ակտիվացում, որքան կողմերի մոտեցումներում առաջընթաց.
«Իհարկե միջնորդները, համանախագահները ձգտում են, որ լինի առաջընթաց, հաճախ լինեն հանդիպումներ: Բայց եթե այդ հանդիպումները գնում են նույն ոճով, որը եղավ վերջինը Բեռնում և որը Ադրբեջանի նախագահը բնութագրեց որպես ձևական, ուրեմն առաջընթաց չի կարող լինել: Սա է խնդիրը, որը իր հերթին պարտադրում է նույն միջնորդներին, միջազգային հանրությանը ևս մեկ անգամ վերլուծել և անդրադառնալ այս ամեն ինչին, որովհետև այսպես շարունակելը որևէ դրական արդյունքի չի կարող բերել», - ասել է Քոչարյանը:
«Միջնորդների առաջարկությունները շեշտադրվել են այն հանգամանքի վրա, որ անհրաժեշտ են միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմներ, այդ թվում` համապատասխան սարքավորումների ներդրում: Բնական է՝ Ադրբեջանը դրան դեմ է գնում, բայց սա ցույց է տալիս, որ միջնորդները արդեն անհանգստացած են և փորձում են նոր ուղիներ փնտրել: Եվ եթե այս ուղղությամբ էլ հաջողության չհասնեն, ապա ուշ թե շուտ, պետք է հասունանան մեկ այլ մոտեցումներ` կամ Ադրբեջանին պարտադրանք, կամ էլ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության ճանաչման գործընթաց»:
Դեկտեմբերի 19-ին Շվեյցարիայի մայրաքաղաք Բեռնում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի երկխոսությունը շարունակվել է մեկ ժամից ավելի: