22 հունվարի 2016 - 17:22 AMT
Կոալիցիան ցամաքային ուժեր կգործուղի Սիրիա և Իրաք ահաբեկչական «Իսլամական պետւթյան» դեմ պայքարում: Այսպիսի հայտարարություն է արել ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը:
Ինչպես հայտնում է Reuters-ը CNBC հեռուստաալիքի վրա հղումով, «Քարթերը հայտարարել է, որ ԻՊ դեմ պայքարի ռազմավարության շրջանակում Իրաքում և Սիրիայում ցամաքային գործողություն կիրականացվի»:
«Մենք շատ բան ենք անում, քանի որ պետք է ջանքեր գործադրենք, որպեսզի հաղթենք «Իսլամական պետությանը»: Ես վստահ եմ, որ դա մեզ կհաջողվի, բայց ես ցանկանում եմ արագացնել գործընթացը»,-մեջբերել է Քարթերի խոսքերը հեռուստաալիքը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն մտադիր չէ նոր լայնածավալ պատերազմի մեջ ներքաշվել Սիրիայում և Իրաքում:
2011-ի մարտին Սիրիայում հակամարտության մեկնարկից մինչ օրս զոհվել է 260 հազար մարդ, 4,6 մլն. մարդ հարկադրված է եղել լքել Սիրիան` դառնալով փախստական, երկրի ներսում 13,5 մլն մարդու շտապ հումանիտար օգնություն է անհրաժեշտ: