24 փետրվարի 2016 - 13:29 AMT
Ադրբեջանի կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկում թույլ չտալու համար, որ ԱՄՆ Կոնգրեսն ընդունի «Ադրբեջանում ժողովրդավարության մասին ակտ» անվանումով օրինագիծը, որը ներկայացրել է փետրվարի սկզբին կոնգրեսական Քրիսթոֆեր Սմիթը:
Ինչպես հայտնում է Turan-ը, այդ նպատակով պայմանագիր է կնքվել ամերիկյան Podesta Group լոբբիստական կամզակերպության հետ, որը պետք է օգնի խուսափել այդ օրինագծի ընդունումից, որով նախատեսվում է պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի պաշտոնյաների դեմ ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների խախտման համար:
Սմիթի օրինագիծը շրջանառության մեջ դրվեց, երբ Բաքուն հրաժարվեց ազատել մոտ 100 քաղբանտարկյալի` կտրականապես ժխտելով դրանց գոյությունը:
Ադրբեջանի իշխանություններn ամսական 50 հազար դոլար կվճարեն Podesta Group-ին Ադրբեջանի կառավարության իմիջի բարելավմանն ուղղված ջանքերի և Կոնգրեսում օրինագծի արգելափակման համար: Ըստ ԱՄՆ արդարադատության նախարարության տեղեկությունների, համապատասխան համաձայնագիրը կնքվել է փետրվարի 1-ին ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Էլին Սուլեյմանովի և Podesta Group-ի միջև «հանրության հետ կապերի գծով ծառայությունների մատուցման համար» ձևակերպումով:
Մասնավորապես Podesta Group-ը երաշխավորում է Ադրբեջանի կառավարությանը, որ կապահովի նրանց շփումն ազդեցիկ անձանց հետ Վաշինգտոնում` ամսական 50 հազար դոլար ստանալով Ադրբեջանի դեսպանատնից, ինչպես նաև հավելավճար լրացուցիչ ծառայությունների համար, ասվում է փաստաթղթում:
Մասնավարոապես Podesta Group-ը պարտավորվել է. հետազոտել և վերլուծել մտահոգություն առաջացնող հարցերը, իրավական խորհրդատվություն տրամադրել ԱՄՆ քաղաքականության, Կոնգրեսի գործունեության, գործադիր իշխանության վերաբերյալ, կապեր հաստատել Կոնգրեսի անդամների և նրանց ներկայացուցիչների, գործադիր իշխանությունների և ՈԿԿ-ների ներկայացուցիչների հետ: Podesta Group-ից մեկնաբանություն ստանալ չի հաջողվել:
Կոնգրեսական Սմիթը հանդես է եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որում առաջարկում է մերժել վիզայի տրամադրումը Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին՝ կապված այդ երկրում մարդու իրավունքների ոտնահարումների հետ: