Ռուսաստանը կշարունակի զենք մատակարարել Ադրբեջանին ըստ պայմանագրերի որպես իր ռազմավարական գործընկերոջը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինն` անդրադառնալով ՀՀ նախագահի հայտարարությանն այն մասին, որ Ռուսաստանը մեծաքանակ զենք է վաճառել Ադրբեջանին:
«Ամեն ինչ ըստ պայմանագրերի է: Երկու երկրներն էլ մեր ռազմավարական գործընկերներն են»,-ասել է Ռոգոզինը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
2015-ի սկզբին հայտնի դարձավ, որ ՌԴ-ն Ադրբեջան է առաքում Տ-90 Ս տանկեր: Ավելի վաղ «Ոոսօբորոնէքսպորտը» հայտարարել էր, որ 2017-ին ՌԴ-ն կավարտի զենքի և ռազմատեխնիկայի խոշոր խմբաքանակի առաքումը Բաքվին: Ըստ ԶԼՄ-ների, խոսքն, այդ թվում, վերոնշյալ տիպի տանկերի 3 գումարտակի և մոտ 100 հետևակի զրահապատ մեքենայի, ինչպես նաև ինքնագնաց հրետանու, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի և ծանր հրանետ համակարգերի մասին է: Փաթեթի արժեքը հասնում է 1 մլրդ դոլարի:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Մոսկվան զենքի առաքումներում հաշվի է առնում բոլոր ռիսկերը տարածաշրջանում: «Սպառազինության ցանկացած առաքում Հայաստանին, ինչպես նաև բարեկամ Ադրբեջանին, իրականացվում է մանրակրկիտ կերպով հաշվի առնելով ուժերի հավասարակշռությունը տարածաշրջանում»,-ասել է նա: