9 ապրիլի 2016 - 14:11 AMT
Ադրբեջանը ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցություններ կվարի միայն Հայաստանի հետ: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Հիքմեթ Հաջիևը, հայտնում է contact.az-ը: Հայտարարությունը հնչել է ի պատասխան հայկական կողմի պահանջին` ներգրավել Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչներին ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ բանակցություններում:
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը ապրիլի 7-ին հայտարարեց, որ ԼՂ հակամարտության հարցում միջազգային հանրությունը պետք է վերանայի իր դիրքորուշումը և ստեղծի բանակցային գործընթացի լիարժեք ձևաչափ: «ԼՂ հարցով հանդիպումների ժամանակ բանակցությունների խանգարված ձևաչափի պայմաններում անհնարին է հասնել վերջնական լուծմանը», - ասել է նա:
Ապրիլի 8-ին Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքով լուրջ հարված է հասցվել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։ Նախարարի խոսքով, հրատապ գործնական քայլեր են հարկավոր իրադրության կայունացման համար:
Հայկական կողմն ունի 46 զոհ, 122-ը վիրավորվել է, 21-ն անհետ կորած են: ՊԲ-ն նաև 14 տանկ է կորցրել:
Ընթերցեք նաև. ԼՂՀ նախագահ. Արցախը պետք է ներգրավվի բանակցային գործընթացում, ԵԱՀԿ ՄԽ-ին պահանջներ կներկայացնենք