7 հունիսի 2016 - 17:28 AMT
Գերմանիան որպես ԵԱՀԿ նախագահ կնպաստի ղարաբաղյան կարգավորմանը և կսատարի այդ խնդրի վերաբերյալ շփումներին, այդ թվում Ռուսաստանի հետ: Այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Համանախագահներն ընդհանուր առմամբ, այդ թվում Ռուսաստանը, վճռական դերակատարություն կունենան ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում»,-ասել է կանցլերը:
Նա նշել է, որ Գերմանիան կօգտագործի իր կապերը ռուս, ամերիկացի և ֆրանսիացի համանախագահների հետ այդ խնդրի կարգավորման համար, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Գերմանիան հիմա նախագահում է ԵԱՀԿ-ում և ցանկանում է, որ հակամարտությունը խաղաղ կարգավորվի»,-ասել է Մերկելը: Ըստ նրա, հարկավոր է հասնել ոչ միայն հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, այլ նաև առաջընթացի քաղաքական գործընթացում: Ընդ որում Գերմանիայի կառավարության ղեկավարը հայտարարել է, որ քայլ առաջ կատարելու համար անհրաժեշտ է բոլոր կողմերի կամքը: