26 հուլիսի 2016 - 12:09 AMT
Բալայանը՝ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման հարցում Թուրքիայի մասնակցության մասին. «Թող հեռու մնան»
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն երկրում կատարված ռազմական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո հրավիրված առաջին ասուլիսի ժամանակ խոսել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման մասին:
Ըստ թուրքական Anadolu պետական լրատվական գործակալության` Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ իր բնորոշմամբ գյուլենականների հրահրած հեղաշրջման փորձից առաջ Ադրբեջան կատարած այցի գլխավոր թեմաներից մեկը եղել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման խնդիրը, գրում է Ermenihaber.am-ը:
Թուրք բարձրաստիճան դիվանագետը շեշտել է, որ այս թեմայով հանդիպումներ է ունեցել Ադրբեջանում` ավելացնելով սակայն, որ Հայաստանի հետ որևէ շփում չի ունեցել: Թուրք նախարարը չի զլացել ևս մեկ անգամ հիշեցնել Ադրբեջանին ցուցաբերվող Թուրքիայի աջակցության մասին:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում Թուրքիայի մասնակցությանն անդրադառնալով՝ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում նշեց, որ Հայաստանը Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հարցում Թուրքիայի միջամտության կարիքը չունի:
Նրա խոսքով, եթե Թուրքիան ցանկանում է այդ հարցում օգտակար լինել, «ապա պետք է հեռու մնա»:
Արպիլին ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում քառորյա ռազմական գործողությունների օրերին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը քաջալերել էր Ադրբեջանին՝ խոստանալով աջակցել ղարաբաղյան հարցում: