31 հուլիսի 2016 - 14:19 AMT
ՀՀ Ոստիկանությունը տեսանյութ է հրապարակել, որում ՊՊԾ գնդի տարածքում պատանդ պահված բուժաշխատողները պատմում են, թե ինչպես իրենց հաջողվեց դուրդ գալ գնդի տարածքից՝ օգտվելով զինյալների քնած լինելու հանագամանքից և իրավապահների աջակցությամբ հասնել անվտանգ գոտի:
ՊՊԾ գնդի ներսում պատանդած երկու բուժաշխատողը դուրս են եկել գնդի տարածքից հուլիսի 31-ին: Ազատված բժիշկներն են Նորայր Թևանյանը և բուժքույր Մալինա Մարգարյանը: Ավելի վաղ «Սասնա ծռերն» ազատ էին արձակել բուժակ Դավիթ Տոնոյանին, իսկ հուլիսի 29-ին գնդի տարածքից հեռացել էր Սալվադոր Խեչոյանը:
«Խմբից տարիքավորները մեզ զգուշացնում էին, որ վտանգավոր է դուրս գալը, մի կողմից ասում էին, թե ոնց կարելի է՝ ձեր մասնագիտական պարտականությունն է, ինչպես կարող եք թողնել վիրավորներին, մյուս կողմից ասում էին, թե հնարավոր է մեր տղերքը՝ ջահելները տեսնեն դուրս գալու պահը՝ ջղայնանան հանկարծ, չկարողանանք պահել՝ կրակեն: Կամ հնարավոր է դրսից ձեզ ընդունեն մեզանից ինչ-որ մեկի տեղը, որ ձեր համազգեստն է հագել՝ վտանգավոր է:
Մեր դուրս գալու օրը լարված էր, ուշ ժամ էր, երևի պահի տակ քնել էին՝ դուրս եկանք, եթե քնած չլինեին՝ դուրս չէինք գա, դժվար թույլ տային», - ներկայացրել է բժիշկ Նորայր Թևանյանը:
«Նրանք անընդհատ շեշտում էին՝ մինչև աչքներովս չտեսնենք, որ փոխարինողը մտել է ներս, մենք ձեզ դուրս չենք թողնի: Թող թոխարինող բժիշկ բերեն՝ ձեզ բաց կթողնենք»,-պատմել է բուժքույր Մալինա Մարգարյանը: