3 սեպտեմբերի 2016 - 14:58 AMT
Զիկա վիրուսով վարակվելու ևս 38 դեպք է գրանցվել Սինգապուրում, ընդհանուր առմամբ վարակվածների քանակը հասնում է 189-ի: Այդ մասին հայտնել են տեղի իշխանությունները:
Վարակվածների թվում 2 հղի կին կա, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սինգապուրի առողջապահության նախարարությունն օգոստոսի 27-ին հայտնեց Զիկա վիրուսով վարակվելու առաջին դեպքի մասին:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն արձանագրել է Զիկա վիրուսի փոխանցման դեպք` աշխարհի 67 երկրում: ԱՀԿ տվյալներով՝ 11 երկիր հայտարարել է մարդուց մարդ Զիկա վիրուսի փոխանցման դեպքերի մասին:
Հիվանդության ինկուբացիոն շրջանի մասին քիչ բան է հայտնի, հավանաբար այն կազմում է 1-3 օր: Ախտանշանները վառ արտահայտված չեն և նման են այլ ինֆեկցիոն հիվանդություններին: Վարակի ընթացքը միշտ ավելի սուր է, խրոնիկ ձև հիվանդությունը չունի: Անցնում է բավականին արագ, սակայն վիրուսը կարող է փոխել մարդու օրգանիզմի գենային կառուցվածքները և հազվադեպ, բայց վտանգավոր բարդություններ առաջացնել: Հատուկ բուժում, ուղղված պաթոլոգիկ գործընթացի հարուցիչի ոչնչացմանը, Զիկա տենդի համար գոյություն չունի: Բուժումը ենթադրում է անկողնային ռեժիմ, հեղուկների օգտագործում ինտոկսիկացիայի մակարդակի նվազեցման նպատակով, ինչպես նաև հեշտ յուրացվող և վիտամիններով հարուստ սնունդ: