14 սեպտեմբերի 2016 - 14:06 AMT
Եվրամիությունը պետք է քաղաքացիական և ռազմական գործողությունների հրամանատարության միասնական կենտրոնակայան ստեղծի: Այդ մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը:
«Արդյունավետ գործելու համար պետք է ԵՄ շրջանակում միասնական եվրոպական գլխավոր շտաբ ունենալ»,-ասել է նա` ելույթ ունենալով Ստրասբուրգում ընթացող Եվրախորհրդարանի ընդլայնված նստաշրջանում:
Ըստ նրա, ժամանակն է համախմբել ԵՄ անդամ պետությունների պաշտպանական կարողությունները: «Լիսաբոնի պայմանագիրը թույլ է տալիս ԵՄ անդամներին համատեղել պաշտպանական հնարավորությունները մշտական գործող կառույցում: Կարծում եմ` ժամանակն է օգտվել այդ հնարավորությունից»,-ասել է նա:
Ըստ Յունկերի, ԵՄ երկրների միջև համագործակցության անբավարար մակարդակը պաշտպանության ոլորտում «Եվրոպայից 20-100 մլն է խլում»:
«Երաշխավորելու համար եվրոպական պաշտպանության ամրությունը` եվրոպական ռազմարդյունաբերությունը պետք է ապացուցի իր նորարար ունակությունները:
Նա նաև կողմ է արտահայտվել քաղաքացիական և ռազմական գործողությունների հրամանատարության միասնական կենտրոնակայանի ստեղծմանը: Ըստ նրա, Եվրամիությունն այլևս չի կարող կախված լինել «մեկ գերտերությունից» և առանձին երկրների ռազմական հնրավորություններից:
Սեպտեմբերի 3-ին ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գծով ներկայացուցիչ ֆեդերիկա Մոգերինին ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպման առաջին օրվա ավարտին հայտարարեց, որ Տեսանելի ապագայում Եվրամիության բանակ չի ստեղծվի: