17 սեպտեմբերի 2016 - 14:39 AMT
Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները մտադիր են Եվրամիությունից դուրս գալու վերաբերյալ դիմումն ըստ Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածի ներկայացնել 2017-ի հունվարին կամ փետրվարին: Այդ մասին հայտարարել է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի վրա հղումով:
Ինքը Մեյը ոչ մի անգամ չի ասել, թե պաշտոնապես Մեծ Բրիտանիան երբ կիրազեկի ԵՄ-ին կազմակերպությունից դուրս գալու գործընթացի մեկնարկի մասին:
Ավելի վաղ Թերեզա Մեյը հայտարարել էր, որ Մեծ Բրիտանիան պետք է պատրաստ լինի ծանր ժամանակների` ԵՄ կազմից դուրս գալու (Brexit) պատճառով:
Տուսկը խոսել է Բրատիսլավայում ԵՄ արտահերթ գագաթնաժողովի ժամանակ, որն ավարտվել է վիճաբանությամբ, քանի որ Իտալիայի վարչապետը հրաժարվել է նույն բեմի վրա կանգնել Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ներկայացուցիչների հետ, իսկ Հունգարիայի վարչապետը քննադատեց Գերմանիային ներգաղթյալների հարցում «պարզամիտ» քաղաքականության համար, հայտնում է Meduza-ն The Daily Telegraph-ի վրա հղումով:
Մեյը, որ նախկինում դեմ է եղել Brexit-ին, խոստացել է կատարել Մեծ Բրիտանիայի հպատակների կամքը և իրականացնել այդ գործընթացը: Բանակցությունները պետք է տևեն 2 տարուց ոչ ավելի: