30 սեպտեմբերի 2016 - 11:47 AMT
Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալությունը (WADA) նոյեմբերին լսումներ կանցկացնի Ռիո դե Ժանեյրոյի Օլիմպիական խաղերի արծաթե մրցանակակիր, ՌԴ-ն ներկայացնող բռնցքամարտիկ Միշա Ալոյանի գործով: Այդ մասին հայտնել է նրա մարզիչ Էդուարդ Կրավցովը:
«Նոյեմբերին տեղի կունենա WADA-ի խորհրդակցությունը: Բոլոր մեր եզրահանգումները հաստատվում են, հայտնաբերված դեղամիջոցի առկայությունը մոտ է զրոյին»,-ասել է Կրավցովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ Կրավցովը հայտնել էր, որ Ալոյանը դեղամիջոց է ընդունել մրսածության դեմ, որի կիրառումը թույլատրված է արտամրցութային շրջանում:
Ալոյանն իր հերթին հայտարարել էր, որ երբեք արգելված դեղամիջոցներ չի ընդունել: «Ինչպե՞ս կարելի է խթանիչներ օգտագործել լինելով մշտական հսկողության տալ: Ոչ մի իմաստ չկա: Ես երբեք ոչ մի արգելված բան չեմ ընդունել`դա իմ կյանքի սկզբունքն է, դա անհնար է նման հսկողության պայմաններում: Առավել ևս Օլիմպիական խաղերին ընդառաջ դա ոչ մի իմաստ չունի, հիմար է պետք լինել` նման քայլի դիմելու համար»,-ասել էր նա:
Ալոյանը նաև 2012-ի Օլիմպիադայի բրոնզե մրցանակակիր է, աշխարհի կրկնակի չեմպիոն`2011, 2013թթ., 2009թ. աշխարհի առաջնության բրոնզե մրցանակակիր, 2010թ. Եվրոպայի չեմպիոն: