1 հոկտեմբերի 2016 - 11:58 AMT
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին, որը սեպտեմբերի 30-ին ժամանել է Թբիլիսի, դիմավորել են բողոքի ակցիայով: Ակցիայի մասնակիցները պաստառներ էին պարզել անգլերեն և վրացերեն լեզուներով, որոնց վրա գրված էր` «Վատիկանը հոգևոր ագրեսոր է», «Հեռու մնա Վրաստանինց, հակաքրիստոս»: Նրանք կանգնել էին օդանավակայանից դեպի մայրաքաղաք տանող ավտոճանապարհի եզրերին, հայտնում է BBC-ին:
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը սեպտեմբերի 30-ին սկսել է եռօրյա այցը Վրաստան և Ադրբեջան: Հոկտեմբերի 1-ին Պապը պատարագ կմատուցի Միխայիլ Մեսխիի անվան մարզադաշտում: Պատարագից հետո հետո Պապը կհանդիպի Վրաստանի կաթոլիկ քահանաների հետ:
Հոգևորականության որոշ ներկայացուցիչներ, որոնք սատարում էին ցուցարարներին, հայտարարել են, որ Պապը Վրաստան է ժամանել մարդկանց դավանափոխ անելու համար` ուղղափառությունից կաթոլիցիզմ, և որ նրա այցը Վատիկանի հոգևոր ագրեսիան է վրաց ուղղափառների դեմ:
Ավելի վաղ վրաց պատրիարքարանը հանդես էր եկել հայտարարությամբ` անընդունելի համարելով ՎՈւԵ որոշ հոգևորականների բացասական հայտարարությունները Պապի հասցեին` նշելով, որ Պապը Վրաստան է ժամանում նախագահի և պատրիարքի հրավերով:
«Վրաստանի պատրիարքարանը հարգանքով է ողջունում հյուրին և հուսով է, որ նրա այցը կնպաստի բազմակողմ հարաբերությունների խորացմանն ու խաղաղության հաստատմանը տարածաշրջանում»,-ասվում է ՎՈւԵ հայտարարության մեջ:
Ասվում է նաև, որ անշուշտ կան դավանաբանական տարբերություններ կաթոլիկ եկեղեցու հետ, իսկ ուղղափառները չեն մասնակցում կաթոլիկների ժամերգություններին:
«Բնականաբար, Պապը պատարգ է մատուցում կաթոլիկների համար, դա չի կարելի է դավանափոխ անելու ձգտում որակել, ինչպես կարծում են ոմանք»,-հայտարարել է ՎՈւԵ պատրիարքարանը:
Հռոմի պապի այցը Հայաստան ավելի վաղ է կայացել` հունիսին: Հունիսի 24-ին Հայաստանում Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն Օսմանյան կայսրության տարածքում հայերի նկատմամբ տեղի ունեցածը կոչել է կանխամտածված ցեղասպանություն։ Իր ելույթում Ֆրանցիսկոս պապն ընդգծեց «ցեղասպանություն» բառը, որը նախապես պատրաստված տեքստից դուրս էր մնացել՝ Հայոց ցեղասպանությունը դասելով Հոլոքոստի ու Ստալինիզմի կողքին: